Tłusty Czwartek – ile kalorii ma pączek?

tooltip
Fot. manda_wong/Flickr CC
Czy Polska powinna być krajem wolnym od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj

W Tłusty Czwartek bez zastanowienia sięgamy po pączki, nie pamiętając o tym, że są smażone w głębokim tłuszczu i nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych. Jeden pączek (ok.65 g) dostarcza od 200 do 350 kcal, czyli tyle energii, co kotlet schabowy. Ile można zjeść pączków, by sobie nie zaszkodzić? Co zrobić, by Tłusty Czwartek był trochę mniej tłusty?


Co roku zadajemy sobie te same trudne pytania: zjeść, czy nie zjeść? Ile pączków możemy skonsumować, by sobie nie zaszkodzić? Okazuje się, że spokojnie można skonsumować nawet cztery pączki. Dla jednych to sporo, a dla innych to jedynie wstęp do pączkowej biesiady. Według staropolskiego przesądu, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał w życiu powodzenia.

Pączek to wyjątkowo kaloryczny smakołyk. Ma średnio 300 kcal, 5 g białka, 52 g węglowodanów i 12 g tłuszczu. Oznacza to, że
Zawartość kalorii w słodkościach
  • faworek - 87 kcal
  • pączek z różą i cukrem pudrem - 290 kcal
  • pączek z budyniem - ok. 300 kcal;
  • pączek z lukrem - 350 kcal.
jeden pączek zaspokaja prawie 1/3 dziennego zapotrzebowania na tłuszcz i żeby go spalić, trzeba by jeździć na rowerze przez ponad godzinę.

– Jeden pączek ma tyle kalorii, co kilogram jabłek, 8 nektarynek, 3 jogurty naturalne po 150 g, 5 jajek czy 4 kromki chleba tostowego – mówi Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.


Ale w związku z tym, że jest smażony na głębokim tłuszczu, to najbardziej kaloryczny wypiek. Warto wspomnieć, że najczęściej do jego smażenia wykorzystuje się tzw. fryturę, czyli specjalnie „zmodyfikowany” tłuszcz roślinny. Wielokrotne jego wykorzystywanie sprawia, że w oleju powstają tzw. izomery trans, które nie tylko podnoszą poziom cholesterolu, ale mają przede wszystkim działanie rakotwórcze – tłumaczy Piskała.


Poza pączkami w tłusty czwartek sięgamy także po chrust, czyli popularne faworki. Może faworki są mniej kaloryczne? Niestety nie – mimo iż wyglądają niepozornie, faworki to również bomba kaloryczna. Wartość energetyczna jednego faworka to średnio 87 kcal (z czego węglowodany stanowią około 50 proc. składu produktu). Czyli zaledwie pięć, sześć sztuk to ok. 500 kcal. 


Faworki,fot. Marcin Floryan (Own work (own photo)) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-2.5], via Wikimedia Commons

Moim zdaniem
Czy pieczecie sami pączki?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Kampania UBIERZ SWÓJ DOM. Jakie są zalety domów energooszczędnych? Kampania UBIERZ SWÓJ DOM. Jakie są zalety domów energooszczędnych? Uczniowie i mieszkańcy Zielonej Góry przekonują się o zaletach domów i urządzeń energooszczędnych...
Wegetarianizm dla początkujących – jak uniknąć błędówWegetarianizm dla początkujących – jak uniknąć błędówJuż prawie 1 milion Polaków to jarosze. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na wegetarianizm?...

Pasaż zakupowy

Niedźwiedzie w zoo. Wywiad z Robertem Maślakiem i Agnieszką Sergiel