Ekologiczne ogrzewanie domu. Pelet, biomasa. Dom ekologiczny

Fot. sxc.hu Fot. sxc.hu

Kotły na stałe paliwa ekologiczne stają się coraz bardziej popularne. Do alternatywnego dla gazu sposobu ogrzewania domu można wykorzystać takie surowce energetyczne jak: drewno opałowe i jego odpady (wióry, zrębki, trociny), rośliny energetyczne oraz ekogroszek, a także słomę i zboża. Kotły przystosowane do spalania tych rodzajów paliwa są bardzo ekonomiczne i energooszczędne.


 
Drewno jest najstarszym materiałem opałowym wykorzystywanym przez człowieka. Obecnie obok tradycyjnych kotłów na drewno w postaci np. szczap drzewnych (dąb, buk, akacja, jesion, grab) dostępne są kotły na na tzw. gaz drzewny. Cechują się zaawansowaną technologią komory spalania, wysokim stopniem zgazowywania drewna i zautomatyzowania procesu spalania. Niemniej mimo wszelkich innowacji zawsze należy pamiętać, by drewno miało odpowiednią wilgotność – do 20%. Ważny jest także rodzaj drewna. Drewno pochodzące z drzew liściastych, w przeciwieństwie do iglastych, nie wydziela tak wielu żywic i nie zanieczyści komina.

Kotły mogą być opalane drewnem opałowym, a także pelletami. Pellety są to formowane na kształt kilkucentymetrowych walców lub granulek odpady drzewne. Tego typu kotły również są wyposażone w palniki retortowe. Charakteryzują się też tym, iż paliwo podawane jest automatycznie ze zbiornika paliwa do kotła. Co daje możliwość dodatkowego oszczędzania paliwa. Wysoka automatyzacja i wyposażenie kotła na pellety w zasobnik z podajnikiem pozwala nawet na kilkudniową, bezobsługową eksploatację. To ogromna wygoda! Wiele z rodzajów kotłów olejowych czy gazowych pozwala jednocześnie na instalację palnika na pellety.

Ekogroszek to węgiel kamienny w postaci granulowanej. Są to grudki, ziarenka o nieregularnym kształcie i wielkości od 5 do 25 mm. Jednakże ta postać węgla posiada bardzo niewielką ilość siarki, spełniając tym samym normy paliwa ekologicznego. Do spalania ekogroszku wykorzystywane są kotły z tzw. podajnikiem retortowym.

Obok wyżej wymienionych dostępne są kotły na biomasę. Kotły mogą być opalane słomą zbożową lub rzepakową czy odpadami zielarskimi. Słoma przeznaczona do spalania w kotle ma formę kostki lub balotów. Ze słomy produkuje się również brykiety. Na rynku dostępne są też kotły na ziarna zbóż, owsa.

– Przed budową domu warto pomyśleć o możliwości zamiany kotła gazowego na kocioł na ekologiczne i energooszczędne paliwa stałe. Można skorzystać przy tym z porady fachowców oraz posłużyć się aneksem do projektu, przewidującym system ogrzewania na paliwo stałe. Wszystkie zamiany kotłów z paliwa gazowego na paliwo stałe, wiążą się z reguły z koniecznością zmian komina, na co należy koniecznie zwrócić uwagę przy adaptacji projektu – mówi Monika Baran specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON Sp. z o.o.

Ekologiczny kocioł centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym zapewnia obniżenie kosztów ogrzewania domu, jak i szybki zwrot takiej inwestycji. Poza tym popiół z odnawialnych paliw ekologicznych można wykorzystać jako nawóz do użyźniania gleby w przydomowym ogródku. Stosowanie technik grzewczych w zgodzie z naturą pozwala na ochronę środowiska, w którym żyjemy.
Źródło: Archeton
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy