Grejpfrut owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze grejpfruta

Fot. liz west[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. liz west[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Grejpfrut wciąż pozostaje w cieniu popularnych pomarańczy. Dzieje się tak zapewne ze względu na charakterystyczny słodko-kwaśno-gorzki smak grejpfruta, który nie wszystkim przypada do gustu. Jednakże z racji tego, że owoc te zawiera mnóstwo korzystnych dla zdrowia właściwości, warto go włączyć do diety. Pochodzący z ciepłych krajów grejpfrut  nie tylko pomaga nam schudnąć i poprawić wygląd skóry, lecz także obniża poziom cholesterolu, ochroni serce i oczyszcza wątrobę. Z kolei aromaterapia z wykorzystaniem grejpfrutowego olejku uspokoi nasz umysł i pomoże zwalczyć codzienny stres.


Grejpfrut (Citrus paradisi) stanowi gatunek wiecznie zielonej rośliny należącej do rodziny rutowatych. Jest on prawdopodobnie mieszanką pomarańczy olbrzymiej z pomarańczą chińską. Jego owoce, znane ze słodko-gorzko-kwaśnego smaku, rosną na osiągających 15 m wysokości drzewach, których liście są lśniące i owalne, zaś średniej wielkości kwiaty mają barwę białą. Kulista
Skąd ten gorzki smak?
Charakterystyczny gorzkawy smak nadaje grejpfrutowi naringina – flawonoid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i antyseptycznym.
jagoda o masie mogącej sięgać nawet 500 g i średnicy 15 cm to powszechnie znany owoc grejpfruta. Jego skórka jest dość cienka, a jadalny, soczysty miąższ może przybierać odcień jasnożółty, różowy lub czerwony. Charakterystyczny gorzkawy smak nadaje grejpfrutowi naringina – flawonoid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i antyseptycznym. Znajduje się on zarówno w miąższu, jak i w albedo, czyli białej błonce owocu. W Europie i w Ameryce grejpfrut jest bardzo popularnym cytrusem. Jego liczne uprawy można znaleźć głównie w rejonie Morza Karaibskiego i w krajach rozmieszczonych w gorącej strefie podzwrotnikowej.

Żółty, zielony czy czerwony?

Na świecie występują trzy odmiany grejpfrutów – żółta, zielona i czerwona. Mogą być nasienne lub beznasienne. Na gałęziach owoce są osadzone gronami – po kilka sztuk w każdym. Różnią się one między sobą nie tylko kolorem i smakiem, lecz także właściwościami. Najbardziej gorzka i kwaśna, a co za tym idzie najmniej smaczna, czerwona wersja grejpfruta jest… najzdrowsza! Zawiera mnóstwo karotenoidów, likopenu i witaminy C. Pozostałe odmiany – żółta i - najsłodsza – zielona - mają tych substancji dużo mniej. Decydując się na zakup konkretnego rodzaju tego owocu musimy zatem wybierać pomiędzy przyjemnymi dla podniebienia walorami smakowymi a dobroczynnym wpływem na nasze zdrowie. Co ciekawe, grejpfruty są w Europie i w Ameryce uznawane za dość smaczne i bardzo zdrowe cytrusy, natomiast Azjaci traktują je jako nienadające się do spożycia.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy