Jabłka owoce - właściwości i wartości odżywcze. Przepisy jabłka

Fot. SPT Photographe (seanthibert.com)[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. SPT Photographe (seanthibert.com)[CC BY 2.0 ], Flickr.com
Jabłka znane są z tego, że zbawiennie wpływają na pracę układu trawiennego. Pomagają przyspieszyć metabolizm i schudnąć. Ale oprócz tego chronią przed rakiem, przeciwdziałają miażdżycy i innym chorobom układu krążenia, a także wspomagają regenerację organizmu. Są powszechne i tanie, jedzmy więc jabłka jak najczęściej. Koniecznie ze skórką.

Jonagold, Jonatan, Piękna z Boskoop, Reneta

Smaku, ani wyglądu jabłek nie trzeba chyba nikomu przybliżać. To najpopularniejsze owoce w krajach klimatu umiarkowanego, często uważane też za najzdrowsze. Mają tysiące odmian. Lobo, Jonagold, Jonatan, Piękna z Boskoop, Reneta, Antonówka i wiele innych są nam dobrze znane. Różnią się wielkością, kolorem skórki; kolorem, smakiem i fakturą miąższu oraz intensywnością aromatu. Jedne są bardzo słodkie i soczyste – te najchętniej jemy na surowo. Odmiany kwaśne nadają się na przetwory – kompoty, dżemy, konfitury. Natomiast okazy słodko-kwaśne najczęściej wykorzystujemy  jako dodatek do mięsa, szczególnie kaczki czy schabu. Świetnie dopełniają też smak sałatek warzywnych i surówek. Aby jabłka po obraniu nie sczerniały, pamiętajmy by pokropić je sokiem z cytryny.

Niestety, wciąż pojawiają się nowe odmiany jabłek, o mniejszych walorach smakowych i zdrowotnych. Nowe gatunki jabłoni wypierają stare, bo sadownicy chcą mieć drzewa jak najbardziej odporne na mróz, szkodniki i choroby.


Jonagold. By Glysiak (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Często jesz jabłka?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy