Nerkowce (orzechy nerkowca) - właściwości, wartości odżywcze i kalorie

Fot. Joao Vicente [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Joao Vicente [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Rosną na trzech kontynentach: amerykańskim, afrykańskim i azjatyckim. Zanim trafią na sklepowe półki, muszą zostać wydobyte z wypełnionej parzącym olejem łupiny oraz oddzielone od fikuśnego owocu. Pasują nie tylko do deserów, ale też do dań orientalnych i ostrych przypraw. Orzechy nerkowca są pyszne, ale mają też wiele właściwości i wartości odżywczych. Sprawdź, co jeszcze kryje się za fascynującą egzotyką nerkowców.


Nerkowce: najpyszniejsze orzechy na kuli ziemskiej

Nerkowce (orzechy nerkowca) cechuje idealna miękkość, słodki smak i delikatny aromat. A także charakterystyczny, nerkowato wygięty kształt. Są to owoce nanercza zachodniego (Anacardium occidentale), wiecznie zielonego drzewa, pochodzącego oryginalnie z tropikalnych lasów deszczowych Brazylii. Współcześnie uprawia się je także w Indiach, Wietnamie oraz w krajach Afryki Środkowej, ale tamtejsze nerkowce różnią się nieco od brazylijskich. Mianowicie, nie są aż tak miękkie i mają mniejszy rozmiar, co jednak wcale nie przeszkadza traktować je jako cenne urozmaicenie tradycyjnych dań. W kuchni indyjskiej orzechy te dodaje się do wielu potraw, znanych także polskiemu konsumentowi, takich jak curry czy kurczak tikka masala. Często występują z kolendrą, krewetkami i kokosem. Na uroczystości z okazji hinduskich świąt, nerkowce drobno mieli się i łączy z roztopionym masłem oraz prostym syropem cukrowym, uzyskując w ten sposób smaczny deser o nazwie barfi.

Orzechy nerkowca to nie jedyne owoce, które wydaje nanercz, pochodzący zresztą z tej samej rodziny co mango i pistacje (te również należą do nanerczowatych). Oprócz nich drzewo to obradza także w mięsiste jabłka, wyglądem przypominające niekiedy czerwoną lub żółtą paprykę. W kulinariach wykorzystuje się jego środek – bogate w pektyny i witaminę B2 słodko-kwaśne jądro, z którego chętnie przygotowuje się soki, dżemy, marmolady i konfitury.


Nanercz zachodni, źródło: wikimedia.org
Moim zdaniem
Często sięgasz po nerkowce?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy