Pomarańcze owoce - właściwości i wartości odżywcze. Przepisy pomarańcze

Fot. andriuXphoto[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. andriuXphoto[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Spośród wszystkich cytrusów, pomarańcze są najbardziej powszechne oraz cenione. Słodyczą pokonują grejpfruty i cytryny. Świeże mają zniewalający zapach. Zawierają do tego wiele substancji czynnych, które pozytywnie wpływają na pracę układu krwionośnego, trawiennego i odpornościowego.Pomarańcze: pochodzenie

Słodkie pomarańcze, kojarzące się wielu z hiszpańskim słońcem lub sycylijskimi gajami, możemy dziś smakować tak naprawdę dzięki plantatorom z Azji Południowowschodniej. To Chiny i Indie są bowiem ojczyzną cytrusów, a gorzka odmiana pomarańczy dotarła stamtąd do Europy około X wieku. To z niej otrzymaliśmy pomarańcze słodkie i rozprzestrzeniliśmy je w krajach obu Ameryk. Obecnie drzewo pomarańczowe to jedna z najczęściej uprawianych roślin na świecie. Kupując pomarańcze w sklepie, sprawdzajmy czy posiadają wgłębienie przypominające pępek. Jeśli tak, oznacza to, że będą soczyste i słodkie.

Pomarańcza: właściwości odżywcze

Pomarańcze powinny być obecne w naszej diecie z minimum czterech powodów. Pierwszy to witamina C. Drugi – błonnik, trzeci – potas, czwarty – flawonoidy. W jednej, średniej wielkości pomarańczy kryje się 70 mg witaminy C. Jest to ilość, która akuratnie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy u dorosłej osoby. Dzięki obecności flawonoidów, jest on w dodatku o wiele lepiej wchłaniany. Włókna pomarańczy są zaś bogate w błonnik pokarmowy. I chociaż szklanka świeżego soku pomarańczowego zawiera więcej witamin i minerałów niż jedna pomarańcza, powinniśmy raczej zjadać całe owoce, niepozbawione błonnika, a jedynie od czasu do czasu wspomagać się sokiem.

Ilość potasu, z kolei, obecna w pomarańczy sięga 270 mg. W ten pierwiastek obfituje ona najbardziej. Zjedzenie dwóch sztuk pomarańczy pokrywa około 1/5 dziennego zapotrzebowania na potas.

Pomarańczowy sad w Santa Monica/Kalifornia. By Ricraider (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy