Wegetariańskie danie, które przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym

Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z Harvard University dowodzą, że spożywanie curry minimum 3 razy w tygodniu skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, miażdżycę i cukrzycę. Co więcej, wprowadzenie tej indyjskiej przyprawy do diety przyspiesza metabolizm, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W jaki sposób najprościej wprowadzić dania z curry do naszej polskiej kuchni?



fot. shutterstockfot. shutterstock
W skład mieszanki przyprawowej curry wchodzą jedne z najzdrowszych surowców leczniczych świata: kurkuma, imbir, czosnek, kolendra, kozieradka, kminek i chili. Stosowanie takiego mixu przypraw jest na porządku dziennym w krajach południowej Azji. Mieszkańcy Indii czy Tajwanu stosują go w formie proszku lub pasty, dodając curry do dań lokalnej kuchni, takich jak zupy, sosy, a także posiłków jednogarnkowych z ryżem i warzywami.
Przyrządzając samodzielnie potrawy z curry warto zainspirować się kuchnią azjatycką. Można dodawać odrobinę przyprawy do swoich ulubionych dań na bazie kasz i ryżu albo przyrządzić pełną przeciwutleniaczy potrawę rodem z południowych Indii.

Oto przepis na bezglutenowe i bezmięsne danie z dodatkiem mleka kokosowego:

Składniki:

Przygotowanie:
Warzywa myjemy, obieramy i kroimy na drobne kawałki. Z kolei kapustę, cebulę i czosnek siekamy, ciecierzycę zaś płuczemy i odcedzamy. W garnku rozgrzewamy oliwę, a następnie dodajemy czosnek, cebulę i przyprawy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i po chwili dorzucamy marchew, seler naciowy, batata, jabłka, rodzynki, ciecierzycę i bulion. Danie gotujemy na małym ogniu aż do momentu, w którym warzywa staną się miękkie. Kiedy potrawa będzie gotowa, dodajemy do niego mleko kokosowe, sok z limonki i przyprawy. Wierzch posypujemy świeżą kolendrą.
Smacznego!
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

  1. “https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/can-everyday-spices-make-you-healthier”; data dostępu: 2019-05-21
Ocena (3.7) Oceń: