Herbata Yerba Mate właściwości i opinie. Jak wygląda rytułał parzenia Yerba Mate

pixabay.com


Najważniejsze w rytuale picia mate jest oczywiście parzenie. Jak się odbywa? Do tykwy wsypujemy susz, którym wypełniamy od 1/3 do maksimum 3/4 naczynia. Następnie otwór zatykamy dłonią i przechylamy do góry dnem, po czym wstrząsamy kilkukrotnie – zabieg ten ma sprawić, że najdrobniejsze elementy suszu przemieszczą się do góry i dzięki temu nie zapchają sitka bombilli – specjalnej słomki, przez którą pijemy napar.
Następnie tykwę przechylamy ostrożnie z powrotem, tak aby susz zebrał się w naczyniu na skos. Bombillę, pokrytą często srebrem lub złotem, zagnieżdżamy w kupce suszu, ale nie mieszamy go! Yerbę zalewamy najpierw niewielką ilością gorącej wody i pozwalamy, by susz całkiem ją wchłonął. Paragwajczycy mówią, że tę pierwszą porcję naparu spija św. Tomasz, a dopiero kolejne nadają się dla pozostałych. Toteż po chwili tykwę napełniamy większą ilością wody, a po upłynięciu około 3-5 minut możemy już zażywać niezwykłego napoju.

Ważne!

Yerby nigdy nie zalewamy wrzątkiem. Gotująca się woda jest idealna, gdy „szumi”, ale nie widać jeszcze bąbelków. Mate zalana wrzątkiem to już nie ten sam napój. Zarówno ze względów rytualnych, jak i smakowych, woda powinna mieć od 65-84 st. Celsjusza, przy czym optimum to 75 stopni (w sklepach z akcesoriami do parzenia herbaty, można za nieduże pieniądze zakupić termometr do herbaty). Zachowanie odpowiedniej temperatury napoju ma też znaczenie prozdrowotne, zwłaszcza jeśli obok popijania yerby zdarza nam się zapalić tytoń lub wypić alkohol. Bardzo gorąca yerba (dotyczy to też zielonej herbaty) zwiększa bowiem wchłanianie substancji rakotwórczych, pochodzących np. z tytoniu.

Na początek

Herbata Yerba mate, niezależnie od gatunku, cechuje się dużo mocniejszym smakiem i aromatem, niż jakakolwiek upowszechniona u nas herbata. Jeśli spodziewamy się po niej zaskakujących doznań smakowych, to z pewnością doświadczymy ich już z pierwszym łykiem. Problem w tym, że mogą nas one zaskoczyć nieco negatywnie. Intensywność yerby powinniśmy zwiększać stopniowo, przyzwyczajając się do jej mocy z biegiem czasu. Częstym błędem laików w parzeniu jest uzupełnianie tykwy do 3/4 pojemności, tymczasem na początek wystarczą dwie łyżki suszu, najlepiej takiego z dodatkiem owoców. Do yerby możemy dorzucić też plaster cytryny lub osłodzić ją miodem czy stewią.
Moim zdaniem
Pijesz yerba mate?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy