Nowa ustawa OZE zaszkodzi zielonej energii?

Czwartek 29.12.2011
Fot. sxc.hu Fot. sxc.hu
Dyskryminacja energetyki wiatrowej, brak okresu przejściowego i utrzymania zasad systemu wsparcia dla funkcjonujących już elektrowni oraz rezygnacja z gwarantowanej ceny zakupu energii z odnawialnych źródeł – to według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej główne wady projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii 22 grudnia przedstawiło Ministerstwo Gospodarki. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), zmiany zaproponowane przez resort skutkować będą znaczącym wyhamowaniem rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.


Jak ocenia Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) w ustawie brak jest konkretnych rozwiązań i wskaźników, które zapewniłyby stabilny rozwój sektora OZE. Dodaje, że przy drastycznej obniżce poziomu wsparcia dla energetyki wiatrowej proponowanej przez ministerstwo, z jednoczesnym zwiększeniem innych ryzyk inwestycyjnych, nie ma szans na tak znaczący rozwój tej technologii.

Zdaniem PSEW przez najbliższe 3-5 lat nowo powstające inwestycje w energetyce wiatrowej winny otrzymywać dzisiejszy poziom wsparcia przez gwarantowany w ustawie okres funkcjonowania. Równie ważne jest utrzymanie minimum 15 letniego okresu wsparcia na obecnym poziomie dla już funkcjonujących instalacji.

Bez takich rozwiązań deklaracje ministerstwa, iż „zamierzeniem rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii jest zagwarantowanie stabilnego systemu wsparcia dla inwestorów zainteresowanych rozwojem energii odnawialnej” pozostają jedynie pustym sloganem. Podobnie jak pozostawienie obowiązku zakupu energii z OZE z usunięciem zasady określającej cenę jej zakupu.

Projekt ustawy będzie teraz poddany konsultacjom społecznym. PSEW ma nadzieję, że Ministerstwo Gospodarki poświęci na nie więcej niż 30 dni. „Temat ten jest na tyle poważny, że zasługuje na wypracowanie najlepszych rozwiązań, które stworzą stabilne podstawy do rozwoju sektora czystej energii w Polsce” – uważa Krzysztof Prasałek Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Ekologia.pl, źródło: PSEW
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy