Morświny w Bałtyku. Bałtyckie walenie krytycznie zagrożone
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Bałtyckie morświny krytycznie zagrożone

Bałtyckie morświny krytycznie zagrożone

By Erik Christensen (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
By Erik Christensen (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Morświny żyjące w Morzu Bałtyckim są krytycznie zagrożone. Ich populacja wynosi zaledwie 450 osobników − wynika z badania przeprowadzonego  ramach międzynarodowego projektu SAMBAH.

Szacunki dotyczące liczby morświnów oparto na danych z nasłuchu odgłosów echolokacyjnych tych ssaków, zarejestrowanych przez dwa lata podczas prowadzenia projektu SAMBAH (Static Acoustic Monitoring of the Baltic Sea Harbour Porpoise).

„Bazując na nagraniach uzyskanych w ciągu dwóch lat i tyle samo trwających analizach statystycznych, naukowcy oszacowali liczbę żyjących w Bałtyku zwierząt na 447 osobników” − poinformował w przesłanym PAP komunikacie Michał Bałaze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Oznacza to, że gatunek ten należy do krytycznie zagrożonych.

Dzięki technice modelowania przestrzennego udało się także stworzyć mapy sezonowego rozmieszczenia morświnów. W okresie rozrodczym od maja do grudnia, osobniki z bałtyckiej populacji koncentrują się w obszarze na południowy wschód od Olandii (głównie rejon Midsjö – wody w granicach wyłącznej Szwedzkiej strefy ekonomicznej).

Z kolei w zimniejszej porze roku – od stycznia do maja – zasięg występowania morświnów jest bardziej rozproszony. W tym czasie częściej goszczą one też u polskich wybrzeży.   Prawdopodobnie rozsiedlenie morświnów w Bałtyku w okresie zimy i wczesnej wiosny wiąże się z ich wędrówkami pokarmowymi w poszukiwaniu skupisk drobnych ryb pelagicznych i dennych.− czytamy w komunikacie prasowym Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Informacje o echolokacyjnych sygnałach (dźwiękach wydawanych przez morświny) były rejestrowane przez hydrofony urządzeń detekcyjnych typu C-POD. Rozmieszczono je na 304 stacjach w obszarach stref ekonomicznych należących do wszystkich nadbałtyckich państw Unii Europejskiej w zakresie głębokości od 5 do 80 metrów.

Był to największy do tej pory tego typu projekt na świecie. Naukowcy mają nadzieję, że uzyskane dane da się wykorzystać w ochronie tych jedynych żyjących w Bałtyku waleni.

Źródło: https://www.hel.univ.gda.pl
4.7/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mam nadzieje że morświny można uratować

Lepsze poznanie zwyczajów morświnów pomoże opracować strategie ochrony:)