Homary będą coraz większe

Czy Polska powinna być krajem wolnym od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
Kraby, krewetki i homary już niedługo mogą osiągać większe rozmiary. Wszystko za sprawą większej ilości CO2 rozpuszczonego w wodzie.

Wraz z ociepleniem wrośnie zakwaszenie wód oceanicznych, za sprawą coraz większej ilości CO2, który będzie się rozpuszczał w wodzie. W efekcie, mimo że wzrośnie ilość węgla w oceanie, to spadnie stężenie jonów węglanowych. Te ostatnie są wykorzystywane przez różne zwierzęta morskie do budowy swoich skorup.

Naukowcy z Kalifornii postanowili zbadać jak poziom CO2 w wodzie morskiej będzie wpływał na życie prawie 20 gatunków zwierząt morskich, które mają twarde pancerze lub też budują muszle. Okazało się, że przyroda różnie radzi sobie ze zmianami tak istotnego parametru w środowisku życia. Zadowoleni mogą być wielbiciele owoców morza: kraby, krewetki i homary z reguły osiągały większe rozmiary w basenach gdzie było więcej rozpuszczonego dwutlenku węgla. Niestety, w tych samych warunkach ostrygi i małże gorzej radziły sobie z budowaniem skorup i były mniejsze. Ciekawe było też zachowanie koralowców – te początkowo korzystały z większej ilości CO2 i szybciej rosły, jednak po przekroczeniu pewnej wartości tego gazu w wodzie gwałtownie zamierały.

Niestety na dłuższa metę cały ekosystem traci na zwiększeniu się kwasowości oceanów. Według tego scenariusza część drapieżników stanie się coraz większa (np. homary), podczas gdy ich ofiary będą coraz mniejsze i słabsze. Kurcząca się populacja słabszych ofiar nie będzie już w stanie wyżywić drapieżników, w konsekwencji czego liczebność tych ostatnich także znacznie zmaleje. Do tego dojdzie zamieranie całych fragmentów raf koralowych i w konsekwencji znaczne zubożenie bioróżnorodności.
ekologia.pl

Galeria zdjęć

KrabHomar
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Nosorożec wróci do Afryki?Nosorożec wróci do Afryki?Cztery rzadkie nosorożce białe wróciły z ZOO w Czechach do rezerwatu w Kenii. To desperacka próba...
Wilków coraz więcej. Czy mamy się czego bać? Wilków coraz więcej. Czy mamy się czego bać? Wilki wracają do lubuskich lasów. Już osiem wilczych watah żyje w Lubuskiem. – informuje PAP. ...

Pasaż zakupowy

Co młodzi sądzą o atomie. Wyniki raportu Przyszłość polskiej energetyki