Ile żyje łabędź ?

Poniedziałek 16.02.2009
Fot.: łabędź niemy (Michał Kaczorowski, boaedon.pl) Fot.: łabędź niemy (Michał Kaczorowski, boaedon.pl)
Znaleziony w Danii łabędź pobił rekord długości życia tych ptaków – przeżył 40 lat, czym o 12 lat poprawił poprzedni wynik – jak poinformował portal Science Centric.

Martwego łabędzia znaleziono w Korsør Skovstrand wDanii w czasie świat Bożego Narodzenia. Ptak był zaobrączkowany, więc obrączkę wysłano do Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu w Kopenhadze, które m .
in. zajmuje się obrączkowaniem ptaków.  Gdy ornitolodzy sprawdzili w bazie losy ptaka o obrączce Helgoland 112851 wybuchła sensacja. Okazało się, że ptaka zaobrączkowano 21 lutego 1970 roku w północnych Niemczech, a ptak miał wtedy co najmniej pół roku.

Poprzedni rekord należał do łabędzia zaobrączkowanego w Danii w 1970 roku, którego znaleziono martwego we wschodniej Szwecji w 1996 roku. Naukowcy oszacowali wiek ptaka na co najmniej 28 lat i 7 miesięcy.

Wszystko to wiemy dzięki genialnemu pomysłowi Hansa Christiana C. Mortensena – holenderskiego nauczyciela, który w 1899 roku jako pierwszy rozpoczął obrączkowanie ptaków. Dziś nie sposób wyobrazić sobie ornitologię bez obrączek – dzięki nim znamy nie tylko długość życia ptaków ale chociażby trasy ich przelotów.
ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy