Ile żyje łabędź ?

tooltip
Fot.: łabędź niemy (Michał Kaczorowski, boaedon.pl)
Czy Polska powinna być krajem wolnym od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
Znaleziony w Danii łabędź pobił rekord długości życia tych ptaków – przeżył 40 lat, czym o 12 lat poprawił poprzedni wynik – jak poinformował portal Science Centric.

Martwego łabędzia znaleziono w Korsør Skovstrand wDanii w czasie świat Bożego Narodzenia. Ptak był zaobrączkowany, więc obrączkę wysłano do Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu w Kopenhadze, które m . in. zajmuje się obrączkowaniem ptaków.  Gdy ornitolodzy sprawdzili w bazie losy ptaka o obrączce Helgoland 112851 wybuchła sensacja. Okazało się, że ptaka zaobrączkowano 21 lutego 1970 roku w północnych Niemczech, a ptak miał wtedy co najmniej pół roku.

Poprzedni rekord należał do łabędzia zaobrączkowanego w Danii w 1970 roku, którego znaleziono martwego we wschodniej Szwecji w 1996 roku. Naukowcy oszacowali wiek ptaka na co najmniej 28 lat i 7 miesięcy.

Wszystko to wiemy dzięki genialnemu pomysłowi Hansa Christiana C. Mortensena – holenderskiego nauczyciela, który w 1899 roku jako pierwszy rozpoczął obrączkowanie ptaków. Dziś nie sposób wyobrazić sobie ornitologię bez obrączek – dzięki nim znamy nie tylko długość życia ptaków ale chociażby trasy ich przelotów.
ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Co osy zawdzięczają wirusowiCo osy zawdzięczają wirusowiZakażenie wirusem, do którego doszło w zamierzchłej przeszłości przekazało niektórym osom geny,...
Wilków coraz więcej. Czy mamy się czego bać? Wilków coraz więcej. Czy mamy się czego bać? Wilki wracają do lubuskich lasów. Już osiem wilczych watah żyje w Lubuskiem. – informuje PAP. ...

Pasaż zakupowy

Grzechy żywieniowe Polaków. Justyna Marszałkowska Jakubik o tym jak jeść by być zdrowym i szczęśliwym