PTAKI ZIMUJĄCE W POLSCE. Mniej ptaków chce zimować w Polsce.

tooltip
Jemiołuszka, Fot. Randen Pederson, Wikipedia CC
Które zwierzęta najbardziej uprzykrzają Wam wakacje?
Komary
Kleszcze
Meszki
Pszczoły
Osy
Muchy
Głosuj

W tym roku na Podkarpaciu zimuje mniej niż w latach ubiegłych ptaków z północnej Europy i Azji – informuje ornitolog Marian Stój. „Przyczyną był najprawdopodobniej nieurodzaj owoców, które stanowią ich pożywienie, np. jarzębiny. Ptaki poleciały dalej na południe kontynentu, gdzie jest więcej pokarmu” – powiedział Stój.Gniazdujące w północnej Europie lub Azji jemiołuszki, jery, czeczotki w naszym kraju pojawiają się tylko w zimie. „Choć nie zdarza się to każdego roku. Zazwyczaj wolą łagodne zimy, które poprzedza urodzajne lato, gwarantujące dostatek owoców stanowiących ich pożywienie” – dodaje Stój.

Do południowej Francji i Hiszpanii odleciały natomiast rodzime gawrony, kawki i łabędzie. W ich miejsce pojawiły się te same gatunki bytujące w Skandynawii.

„Na Wisłoce koło Jasła ostatnio pojawiło się ponad dwadzieścia łabędzi, które przybyły tutaj na zimę” – zauważył ornitolog.
Zimujące na Podkarpaciu ptaki do macierzystych krajów odlatują na przełomie lutego i marca.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Niedźwiedź brunatny coraz mniej aktywny. Bieszczadzkie misie zapadają w sen zimowy Niedźwiedź brunatny coraz mniej aktywny. Bieszczadzkie misie zapadają w sen zimowy Żyjące w Bieszczadach i Beskidzie Niskim niedźwiedzie są mniej aktywne niż kilka dni temu. W...
Sroka złodziejka? Naukowcy udowodnili, że sroki nie kradnąSroka złodziejka? Naukowcy udowodnili, że sroki nie kradnąCzy to prawda że sroki kradną biżuterię? Jest to mit − sroki nie kradną „świecidełek”. W...

Pasaż zakupowy