Niezniszczalne niesporczaki - bezkręgowce pierwouste
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Niezniszczalne niesporczaki

Niezniszczalne niesporczaki

Fot.:
Fot.: Goldstein Lab, UNC Chapel Hil. Creative Common.
Brak wody, brak powietrza, śmiertelna dawka promieniowania. W takich warunkach potrafią przetrwać niesporczaki (Hypsibius dujardin), małe zwierzęta bezkręgowe zaliczane do pierwoustych. Naukowcy umieścili je na orbicie. Przetrwały 10 dni badań. Nie wiadomo w jaki sposób.

Mechanizm, który pozwala niesporczakom ze spokojem znosić ekstremalne warunki może okazać się pomocny dla astronautów. Prawdopodobnie dzięki jego rozpracowaniu będzie można znacząco polepszyć bezpieczeństwo misji kosmicznych – informuje Science.

Niesporczaki  nie potrzebują komfortowych warunków. Doskonale czują się w środowiskach, które dla innych stworzeń są zabójcze. Biolodzy znajdują je pod skałami Himalajów – na wysokości 6000 metrów i na dnie oceanów,  w głębinach –  4000 m pod powierzchnią wody. Niestraszny im też gorąc. Przeżyją w środowisku, w którym temperatura znacznie przekracza  punkt wrzenia wody. Więcej, niesporczaki nie reagują na wpływ nawet najmocniejszego słońca i potrafią przetrwać wiele dni w… próżni.

Jak to możliwe, że mogą żyć w przestrzeni kosmicznej? Zespół K. Ingemara Jönssona z  Uniwersytetu w  Kristianstad postanowił się tego dowiedzieć. W wrześniu 2007 roku naukowcy wysłali na orbitę dwa gatunki, Richtersius coronifer  i Milnesium tardigradum. Bezzałogowy rosyjski statek przetransportował zwierzęta na odpowiednią wysokość. Tam zostały  poddane testom.

Niesporczaki przebywały w próżni i były narażone na promieniowanie ultrafioletowe. Po dziesięciu dniach zupełnie wyschły, ale natychmiast po ponownym umieszczeniu ich na statku odzyskały wigor. Co prawda tylko niewielka grupa narażona na promieniowanie UV-B przetrwała dłuższy okres po badaniu, a zwierzęta narażone na kombinowane promieniowanie UV-A i UV-B nie przetrwały w ogóle, ale żywotność niesporczaków krótko po eksperymencie zadziwiła naukowców.

Umiejętności niesporczaków mogą nauczyć nas  jak chronić ludzi przed szkodliwym wpływem przebywania w przestrzeni. Wydaje się, że DNA zwierząt nie zostało zniszczone przez promieniowanie. Badacze z Uniwersytetu w Kalifornii uważają, że ich organizmy mogły w toku ewolucji wypracować mechanizm, który pozwala na szybkie odtwarzanie zniszczonego DNA.

Lepsze rozumienie wpływu  promieniowania na organizmy żywe jest kluczowe dla przyszłej eksploracji Marsa – uważa Cheryl Nickerson z Arizona State University w Tempe. Musimy poznać środowisko kosmosu, aby zaznaczyć w nim swoją obecność. Niesporczaki nam pomogą.

Źródło: Science
4.6/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

fajowe zwierze

Lubie zwierzęta, ale mam nadzieje, że to coś zostanie pod tymi skałami w Himalajach, albo na orbicie.

A tak poważnie to zastanawiające jest jak bardzo kruchy jest człowiek. Niesporczaki przetrwają na pewno. A my?

Świetna informacja. Może kiedyś ludzie się przystosują do coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska. Tylko, czy wówczas, nie zaczną go jeszcze bardziej zanieczyszczać?