Różowe słonie istnieją

Poniedziałek 23.03.2009
Fot.: słon afrykanski albinos (Mike Holding,BBC) Fot.: słon afrykański albinos (Mike Holding,BBC)
Filmowiec  BBC w trakcie kręcenia filmu o słoniach, w stadzie tych zwierząt, dostrzegł niezwykłego osobnika. Różowy, młody słoń afrykański tak naprawdę jest albinosem, a zjawisko to jest bardzo rzadkie u tych potężnych ssaków.

Jak powiedział Mike Holding, filmujący dla BBC Wildlife: różowego słonia widziałem tylko kilka minut, kiedy stado około 80 sztuk przekraczało rzekę.
  Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani, trudno było uwierzyć wlasnym oczom – jak dodaje.

Niezwykłego słonia sfilmowano w Botswanie, na bagnistym terenie delty Okawango. Według biologów albinizm u słoni jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Duże nasłonecznienie w połączeniu z brakiem pigmentu może w przyszłości powodować u słonika poparzenia słoneczne i ślepotę.  W przeciwieństwie do niektórych zwierząt albinotycznych, słonie albinosy nie są białe lecz właśnie różowe a nawet brązowawe. Co prawda albinizm jest w miarę rozpowszechniony u azjatyckich słoni, jednak u gatunku afrykańskiego jest bardzo rzadki. Jak powiedział dr Mike Chase badający od lat słonie afrykańskie – do tej pory miałem jedynie doniesienia o trzech młodych albinosach z Parku narodowego Krugera w RPA.

Nie wiadomo, czy afrykańskie słonie albinosy są w stanie osiągnąć wiek dorosły. Na szczęście słonie to bardzo inteligentne zwierzęta - zaobserwowano, że albinos częściej przebywa w cieniu i stara się brać kąpiele błotne. Ochronna warstwa błota zabezpiecza zwierzę przed poparzeniem - jak mów Chase - to dobrze, że slon już w tak młodym wieku zdaje sobie sprawę ze swojej odmienności, to zwieksza jego szanse na przeżycie.  Delta Okawango zapewni mu pod dostatkiem blota i cienia - to duży plus w porównaniu ze slonikami zyjacymi w Parku Krugera, gdzie sawannę z rzadka porastają akacje i baobaby dajace cień. Słonie takie nmogą być tez łakomym kaskiem dla klusowników, chociaż na szczęscie ochrona przyrody w Afryce jest coraz doskonalsza.

ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot.: słon afrykanski albinos (Mike Holding,BBC)Fot.: słon afrykanski albinos (Mike Holding,BBC)
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy