ANTARKTYDA ZWIERZĘTA. ZWIERZĘTA ŻYJĄCE NA ANTARKTYDZIE.

Fot.: pingwiny (US GOV) Fot.: pingwiny (US GOV)
Naukowcy stworzyli pierwszy pełny spis zwierząt lądowych i morskich zamieszkujących Antarktydę - pisze "Journal of Biogeography".

Zespoły badawcze z British Antarctic Survey (BAS) i Hamburg University odkryły, że Orkady Południowe zamieszkuje zaskakująca liczba stworzeń. Pod względem liczby gatunków zamieszkujących wody morskie wyprzedzają one Galapagos. Zarejestrowano 1224 gatunków, z czego 1025 kryje się w wodach Oceanu Południowego. To m.in. jeże morskie, mięczaki i skorupiaki. Odkryto też pięć gatunków, które nie były znane wcześniej, jak mszywioły i morskie "stonogi".

Spis sporządzono na podstawie literatury naukowej sięgającej 100 lat wstecz oraz aktualnie przeprowadzonych badań lądu, morza i brzegów archipelagu. "Panuje przekonanie, że najwięcej stworzeń zamieszkuje tropiki, a okolice bieguna sa zupełnie opustoszałe" - mówi dr David Barnes z BAS. "Jest tak zapewne dlatego, że widzimy tylko to, co dzieje się na lądzie, a wody oblewające bieguny są skute lodem. Jednak pod powierzchnią lodu znajduje się niezwykle bogate środowisko, a nurkując tam ma się wrażenie, że widzimy rafę koralową" - dodaje.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Zagadka śmierci gawiali rozwiązanaZagadka śmierci gawiali rozwiązanaGawial gangesowy osiągający do 6 metrów długości, z charakterystycznym, wydłużonym pyskiem to jeden...
W helskim fokarium narodził się bóg mórz i oceanówW helskim fokarium narodził się bóg mórz i oceanówW fokarium Stacji Morskiej IOUG urodziła się pierwsza w tym roku foka. Focze szczenię o imieniu...

Pasaż zakupowy

Zielone fiasko, tysiące turbin wiatrowych porzuconych w USA