ANTARKTYDA ZWIERZĘTA. ZWIERZĘTA ŻYJĄCE NA ANTARKTYDZIE.

tooltip
Fot.: pingwiny (US GOV)
Jaką wybierzesz choinkę?
Naturalną
Sztuczną
W donicy
Głosuj
Naukowcy stworzyli pierwszy pełny spis zwierząt lądowych i morskich zamieszkujących Antarktydę - pisze "Journal of Biogeography".

Zespoły badawcze z British Antarctic Survey (BAS) i Hamburg University odkryły, że Orkady Południowe zamieszkuje zaskakująca liczba stworzeń. Pod względem liczby gatunków zamieszkujących wody morskie wyprzedzają one Galapagos. Zarejestrowano 1224 gatunków, z czego 1025 kryje się w wodach Oceanu Południowego. To m.in. jeże morskie, mięczaki i skorupiaki. Odkryto też pięć gatunków, które nie były znane wcześniej, jak mszywioły i morskie "stonogi".

Spis sporządzono na podstawie literatury naukowej sięgającej 100 lat wstecz oraz aktualnie przeprowadzonych badań lądu, morza i brzegów archipelagu. "Panuje przekonanie, że najwięcej stworzeń zamieszkuje tropiki, a okolice bieguna sa zupełnie opustoszałe" - mówi dr David Barnes z BAS. "Jest tak zapewne dlatego, że widzimy tylko to, co dzieje się na lądzie, a wody oblewające bieguny są skute lodem. Jednak pod powierzchnią lodu znajduje się niezwykle bogate środowisko, a nurkując tam ma się wrażenie, że widzimy rafę koralową" - dodaje.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Zagadka śmierci gawiali rozwiązanaZagadka śmierci gawiali rozwiązanaGawial gangesowy osiągający do 6 metrów długości, z charakterystycznym, wydłużonym pyskiem to jeden...
Północne susły zmieniają klimat na Ziemi? Północne susły zmieniają klimat na Ziemi? Susły zmieniają klimat na ziemi? Zdaniem amerykańskich naukowców tryb życia arktycznych susłów...

Pasaż zakupowy

To koncerny decydują kto i jak może badać GMO rozmowa z Katarzyną Lisowską
[X] Zamknij