ANTARKTYDA ZWIERZĘTA. ZWIERZĘTA ŻYJĄCE NA ANTARKTYDZIE

Środa 03.12.2008
Fot.: pingwiny (US GOV) Fot.: pingwiny (US GOV)
Naukowcy stworzyli pierwszy pełny spis zwierząt lądowych i morskich zamieszkujących Antarktydę - pisze "Journal of Biogeography".

Zespoły badawcze z British Antarctic Survey (BAS) i Hamburg University odkryły, że Orkady Południowe zamieszkuje zaskakująca liczba stworzeń. Pod względem liczby gatunków zamieszkujących wody morskie wyprzedzają one Galapagos.
Zarejestrowano 1224 gatunków, z czego 1025 kryje się w wodach Oceanu Południowego. To m.in. jeże morskie, mięczaki i skorupiaki. Odkryto też pięć gatunków, które nie były znane wcześniej, jak mszywioły i morskie "stonogi".

Spis sporządzono na podstawie literatury naukowej sięgającej 100 lat wstecz oraz aktualnie przeprowadzonych badań lądu, morza i brzegów archipelagu. "Panuje przekonanie, że najwięcej stworzeń zamieszkuje tropiki, a okolice bieguna sa zupełnie opustoszałe" - mówi dr David Barnes z BAS. "Jest tak zapewne dlatego, że widzimy tylko to, co dzieje się na lądzie, a wody oblewające bieguny są skute lodem. Jednak pod powierzchnią lodu znajduje się niezwykle bogate środowisko, a nurkując tam ma się wrażenie, że widzimy rafę koralową" - dodaje.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy