Dlaczego niektóre rośliny są odporne na susze?

Czwartek 10.08.2017
Anastatica hierochuntica (By Phil41 (Own work) [CC BY 1.0, GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons) Anastatica hierochuntica (By Phil41 (Own work) [CC BY 1.0, GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Dlaczego niektóre rośliny – np. róża jerychońska czy sorgo – są bardziej odporne na suszę niż inne? Mogą mieć z tym pewien związek białka, które odpowiadają za magazynowanie cynku i innych metali ciężkich. Sprawdza to w swoich badaniach badaczka z Torunia.Rośliny rezurekcyjne, czyli zmartwychwstanki. Nie wzgardziliby nimi najwięksi zapominalscy, którzy niezbyt często sięgają po konewkę. Wprawdzie rośliny takie jak róża jerychońska wysychają, kiedy nie są podlewane, ale pozbawione wody są w stanie przetrwać bardzo długo. A po podlaniu jak gdyby nigdy nic szybko wracają do formy. Naukowcy sprawdzali już, co szczególnego w tych roślinach pozwala im przetrwać w tak trudnych warunkach.

Okazało się, że gdy roślina rezurekcyjna wysycha, zaczyna intensywnie produkować pewne białka – w tym m.in. metalotioneiny. Kiedy roślinie dostarczana jest woda, poziom metalotionein z kolei spada. Zwrócono też uwagę, że to samo białko intensywnie wytwarzane jest przez inne rośliny – w warunkach suszy. Dlatego badacze wiążą z metalotioneinami spore nadzieje i poważnie się tym białkom przyglądają. Jeśli uda się zbadać, jak rośliny uodparniają się na niedobór wody, będzie lepiej wiadomo, jak wyhodować odmiany roślin, którym susze nie będą straszne

Badaniem metalotionein zajmuje się dr Agnieszka Mierek–Adamska z Zakładu Genetyki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swój projekt realizować będzie przez dwa lata w Wielkiej Brytanii. Pozyskała na to grant w ramach działań „Maria Skłodowska–Curie”.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy