Dziennie w stolicy znika aż 60 drzew!

Środa 14.12.2016
Freeimages.com/john Nyberg Freeimages.com/john Nyberg

W ciągu ostatnich 5 lat w Warszawie wyciętych zostało ponad 110 tysięcy drzew  Oznacza to, iż dziennie w stolicy znika aż 60 drzew! W zamian za usunięte drzewa posadzonych zostało 50 tysięcy sztuk, czyli ponad 60 tysięcy drzew zniknęło, a ich strata nie została w żaden sposób zrekompensowana. Dodatkowo drzewa, które są nasadzane, często są słabej jakości, niedostosowane do ciężkich miejskich warunków –  alarmuje Fundacja alter eko.

„Zielony raport. Analiza sposobu ochrony drzew w procesach inwestycyjnych oraz jakości nasadzeń zastępczych w Warszawie” – to najnowsze opracowanie Fundacji alter eko, które jest wynkiem monitoringu działań podejmowanych przez urzędników dla ochrony drzew.

Stan nasadzeń zastępczych w Warszawie

Przez kilka miesięcy pracownicy Fundacji Fundacji alter eko pod okiem specjalistów i z pomocą wolontariuszy skontrolowali stan  288 drzew, które ponad 3 lata temu zostały posadzone na terenie Warszawy. I co się okazało? W trakcie badań duża cześć drzew posadzona była w prawidłowy sposób. Stan poszczególnych drzew jest różny – 38% drzew rosnących na badanych lokalizacjach jest w dobrym stanie, 19% okazów, to egzemplarze osłabione, drzewa które nie mają rokowań przeżycia lub martwe. Te drzewa prawdopodobnie obumrą w ciągu kilku lat. Natomiast 2% drzew zostało zniszczone na skutek wandalizmu. Najczęściej obserwowane problemy to m.in.: uszkodzenia pni i niezaleczone rany związane m.in. z używaniem podkaszarek, nekroza liści, źle posadzone i pielęgnowane drzewa, wandalizm, czy przesuszenie gleby.

W jaki sposób należy dbać o nasadzenia w miastach? Przede wszystkim należy zadbać o dobór odpowiedniego materiału szkółkarskiego. Kolejne kroki, to dobrze przygotowane podłoże, prawidłowe posadzenie drzew i odpowiednia pielęgnacja.

Spełnienie wymienionych wyżej warunków zwiększa szanse na prawidłowy rozwój drzew, a co za tym idzie zachowanie nasadzeń zastępczych w krajobrazie zurbanizowanym naszego kraju, czyli tam gdzie są bardzo potrzebne mieszkańcom – czytamy w komunikacie Fundacji alter eko.


Publikację „Zielony raport. Analiza sposobu ochrony drzew w procesach inwestycyjnych oraz jakości nasadzeń zastępczych w Warszawie” znajdziecie na stronie: http://www.altereko.pl/attachments/article/274/Zielony%20rapaport%20-%20analiza.pdf
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy