GAZ ŁUPKOWY. GAZ ŁUPKOWY I ŚRODOWISKO. Gaz z łupków, węgiel kamienny

Środa 13.04.2011
złoża gazu łupkowego Złoża gazu łupkowego

Nowy na rynku energetycznym gaz łupkowy może mieć dużo większy wpływ na klimat niż węgiel – podaje serwis BBC News.Amerykańscy naukowcy Uniwersytetu Cornell w Ithaca (USA)  uważają, że metoda wydobycia gazu łupkowego tzw. szczelinowanie, przyczynia się do znacznego uwalniania metanu, który jest gazem cieplarnianym. Co sprawia, że gaz łupkowy ma zdecydowanie większy wpływ na klimat niż konwencjonalny gaz, czy nawet niż węgiel. Informacje te zostaną opublikowane w formie raportu „zmiany klimatyczne”, który jest dokładną analizą  wpływu gazu łupkowego na środowisko.

– Użyliśmy najlepszych dostępnych danych i wynika z nich jednoznacznie, że wydobywanie łupków gazu powoduje globalne ocieplenie nawet bardziej niż węgiel – powiedział w rozmowie z BBC News Robert Howarth, jeden z twórców raportu.

Zastrzeżenia budzi emisja dwutlenku węgla, kiedy gaz jest spalany, a także wyciek metanu podczas jego wydobywania. Według badań na przestrzeni 20 lat, wpływ gazu łupkowego na ocieplenie klimatu będzie dużo większy niż węgla.

Agencja Ochrony Środowiska zaproponowała przepisy, które wymuszą na branży składanie sprawozdań na temat emisji metanu. Jednak wiele firm, broniąc swoich interesów nie zgodziło się na to.

Howarth uważa, że dla rozwoju energetyki najlepsza będzie rezygnacja z paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej, a nie inwestowanie w gaz łupkowy.

Obecne prognozy wskazują, że w ciągu 25 lat, połowa amerykańskiej produkcji będzie opierać się na gazie łupkowym, a z tego źródła energii chce korzystać coraz więcej krajów w tym Wielka Brytania i Polska.
Źrodło: BBC News, www.bbc.co.uk
Moim zdaniem
Czy gaz łupkowy jest szkodliwy dla środowiska?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy