Martwy morświn w Dąbkach. Naukowcy badają przyczynę śmierci
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Martwy morświn w Dąbkach. Naukowcy badają przyczynę śmierci

Martwy morświn w Dąbkach. Naukowcy badają przyczynę śmierci

Martwy morświn został znaleziony na plaży w Dąbkach © WWF Polska/ Zbigniew Stebliński
Martwy morświn został znaleziony na plaży w Dąbkach © WWF Polska/ Zbigniew Stebliński

Na plaży w Dąbkach koło Darłowa, został znaleziony martwy morświn – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

− Zgłoszenie o morświnie otrzymałem za pośrednictwem Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w środę, po godzinie 10 – tłumaczy Sebastian Barszczewski z Błękitnego Patrolu WWF. – Na miejsce pojechało dwóch naszych wolontariuszy – Iwona Nowak i Zbigniew Stebliński. Okazało się, że weryfikacja wypadła pozytywnie.

Znalezione zwierzę było bardzo młodym osobnikiem, mierzącym 90 centymetrów. Po zabezpieczeniu terenu przez Patrol, zostało odebrane przez Stację Morską i trafiło do Helu, gdzie eksperci spróbują ustalić przyczynę śmierci morświna.

− Morświn jest gatunkiem, którego bałtycka populacja, została uznana za krytycznie zagrożoną wyginięciem, przez Międzynarodową Unię Ochroną Przyrody (IUCN) – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – W tym roku, w grudniu, dzięki ogłoszeniu wyników projektu badawczego SAMBAH, poznamy rozmieszczenie i zagęszczenie tych ssaków w Bałtyku.

W lutym tego roku Błękitny Patrol WWF otrzymał zgłoszenie o morświnie, który zginął w rezultacie przyłowu, czyli przypadkowego zaplątania się w sieci rybackie. Ssaki te „widzą” przeszkody dzięki odbijanym od nich dźwiękom i nie są w stanie wykryć cienkiej nylonowej przędzy, z której zbudowane są niektóre sieci rybackie. Zaplątane, nie mogą się z nich wydostać i giną z braku powietrza.

WWF Polska

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments