NIE dla prywatyzacji Lasów Państwowych. Prywatyzacja lasów Państwowych?

Środa 24.11.2010
Fot. sxc.hu Fot. sxc.hu

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która zakłada m.in. włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Dziś w tej sprawie odbędzie się demonstracja leśników.Minister finansów chce, by LP uznać za część sektora finansów publicznych, co wiązałoby się m.in. z koniecznością oddania wszystkich wolnych środków LP na rachunek Ministerstwa Finansów w Banku Gospodarstwa Krajowego. Leśni związkowcy twierdzą, że jest to pierwszy krok do prywatyzacji. Obawy nie są bezpodstawne, zwłaszcza, że w wielu krajach Europy Zachodniej rządy ogłaszały w ostatnich tygodniach plany sprzedaży ostatnich pozostałych kawałków lasów państwowych w celu łatania dziur budżetowych.

W opinii ekspertów, włączenie LP do sektora finansów publicznych grozi w dłuższej perspektywie zachwianiem ich samodzielności finansowej. Jednocześnie zakres ustawowych obowiązków LP się nie zmieni, podobnie jak pełna odpowiedzialność i ryzyko jakie ponoszą. LP będą więc musiały zadłużać się w bankach komercyjnych, a w skrajnym wypadku prosić o dotacje z budżetu. Byłoby to absurdem, biorąc pod uwagę, że dziś nie obciążają one podatników. Niektórzy zwracają też uwagę, że - wedle przepisów - będąc jednostką sektora finansów publicznych LP zyskają możliwość udziału w projektach partnerstwa publiczno-prywatnego, co może być wstępem do transferu części usług na zewnątrz. Koniec końców, w razie zapaści finansowej LP byłyby zmuszone do pozyskania środków poprzez sprzedaż części leśnego mienia.

Ministerstwo finansów jest jednak nieugięte i argumentuje, że włączenie LP do sektora finansów publicznych obniży dług publiczny. Bynajmniej - uważają związkowcy. Według nich, ten cel nie może być zrealizowany, przynajmniej nie przy pomocy LP. Sytuacja mogłaby się poprawić poprzez zmniejszenie zadłużenia LP. Tymczasem Lasy Państwowe nie powiększają długu Skarbu Państwa. Wytworzona zaś w Lasach Państwowych wartość dodana jest uwzględniana przez GUS w rachunku Produktu Krajowego Brutto. Co to oznacza? Ano to, że po żadnej stronie relacji dług publiczny/PKB nie zajdą żadne zmiany w wyniku włączenia LP do sektora finansów publicznych. Dzisiejszy protest pod Sejmem ma na celu uświadomienie rządzącym tych oczywistości.
Źródło: Lasy Państwowe
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy