WARSTWA OZONOWA. OZON. Rekordowo niska zawartość ozonu

Czwartek 14.04.2011
Źródło: sxc.hu Źródło: sxc.hu

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o rekordowo niskiej zawartości ozonu nad rejonem euroatlantyckim w marcu. Pomiarów dokonał satelita Envisat.Przyczyną zmniejszenia się warstwy ozonowej były niezwykle silne wiatry, które oddzielały masy powietrza nad biegunem północnym, utrudniając jego mieszanie się z powietrzem na niższych szerokościach geograficznych. Doprowadziło to do niskich temperatur i warunków podobnych do tych, które występują co roku na półkuli południowej nad Antarktydą.

Gdy w marcu światło słoneczne zaczęło coraz bardziej rozświetlać obszar arktyczny, spowodowało uwolnienie atomów chloru i bromu w dolnej części stratosfery (około 20 km nad powierzchnią Ziemi). Gazy te są niszczące dla ozonu.

Poprzednie rekordowo niskie temperatury nad biegunem północnym odnotowano w 1997 roku. Naukowcy analizują dlaczego arktyczne zimy 1997 i 2011 były tak chłodne i zastanawiają się czy to są losowe zdarzenia, czy też mają one związek z globalnymi zmianami klimatycznymi.

„W przypadku zmieniającego się klimatu oczekuje się, że średnie temperatury stratosfery będą maleć, co oznacza w konsekwencji dalsze zmniejszanie zawartości ozonu” – mówi Mark Weber z University of Bremen, wskazując jednocześnie na drugą możliwość – „Jednak z drugiej strony, wiele badań pokazuje, że cyrkulacja powietrza w stratosferze nad półkulą północną może być w przyszłości zwiększona, a to oznacza, że więcej ozonu będzie przenoszone z rejonów tropikalnych w arktyczne, przeciwdziałając zmniejszaniu się warstwy ozonowej”.

Satelita Envisat został wystrzelony w 2002 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA. Służy do monitorowania lądów, oceanów, pokrywy lodowej oraz atmosfery. Krąży po orbicie o wysokości około 790 km, okrążając Ziemię co około 101 minut. Koszt budowy, wystrzelenia i eksploatacji satelity wyniósł około 2,3 miliarda euro.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Moim zdaniem
Czy niska zawartość ozonu jest związana ze zmianami klimatu?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy