WARSTWA OZONOWA. OZON. Rekordowo niska zawartość ozonu

tooltip
Źródło: sxc.hu
Czy jesteś meteoropatą?
Tak – pogoda wpływa na moje zdrowie
Nie – moje samopoczucie nie zależy do pogody
Nie wiem
Głosuj

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o rekordowo niskiej zawartości ozonu nad rejonem euroatlantyckim w marcu. Pomiarów dokonał satelita Envisat.Przyczyną zmniejszenia się warstwy ozonowej były niezwykle silne wiatry, które oddzielały masy powietrza nad biegunem północnym, utrudniając jego mieszanie się z powietrzem na niższych szerokościach geograficznych. Doprowadziło to do niskich temperatur i warunków podobnych do tych, które występują co roku na półkuli południowej nad Antarktydą.

Gdy w marcu światło słoneczne zaczęło coraz bardziej rozświetlać obszar arktyczny, spowodowało uwolnienie atomów chloru i bromu w dolnej części stratosfery (około 20 km nad powierzchnią Ziemi). Gazy te są niszczące dla ozonu.

Poprzednie rekordowo niskie temperatury nad biegunem północnym odnotowano w 1997 roku. Naukowcy analizują dlaczego arktyczne zimy 1997 i 2011 były tak chłodne i zastanawiają się czy to są losowe zdarzenia, czy też mają one związek z globalnymi zmianami klimatycznymi.

„W przypadku zmieniającego się klimatu oczekuje się, że średnie temperatury stratosfery będą maleć, co oznacza w konsekwencji dalsze zmniejszanie zawartości ozonu” – mówi Mark Weber z University of Bremen, wskazując jednocześnie na drugą możliwość – „Jednak z drugiej strony, wiele badań pokazuje, że cyrkulacja powietrza w stratosferze nad półkulą północną może być w przyszłości zwiększona, a to oznacza, że więcej ozonu będzie przenoszone z rejonów tropikalnych w arktyczne, przeciwdziałając zmniejszaniu się warstwy ozonowej”.

Satelita Envisat został wystrzelony w 2002 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA. Służy do monitorowania lądów, oceanów, pokrywy lodowej oraz atmosfery. Krąży po orbicie o wysokości około 790 km, okrążając Ziemię co około 101 minut. Koszt budowy, wystrzelenia i eksploatacji satelity wyniósł około 2,3 miliarda euro.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Moim zdaniem
Czy niska zawartość ozonu jest związana ze zmianami klimatu?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
MAEA i WHO: ryzyko zdrowotne po wypadku w Fukushimie niewielkie MAEA i WHO: ryzyko zdrowotne po wypadku w Fukushimie niewielkie Zagrożenie zdrowia publicznego w wyniku katastrofy, do której doszło w japońskiej elektrowni w...
jak hodowla 60 miliardów zwierząt na mięso wpływa na Ziemięjak hodowla 60 miliardów zwierząt na mięso wpływa na ZiemięJak przemysłowa hodowla zwierząt wpływa na środowisko? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze...

Pasaż zakupowy