Smog to nie jest zagrożenie tylko teoretyczne

Środa 04.01.2017
Fot. Steven Guzzardi [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Steven Guzzardi [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Jednak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zdaje się tego nie wiedzieć, określając w wywiadzie dla radia TOK FM smog mianem “zagrożenia troszkę bardziej teoretycznego”.

„Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy” – przekonywał 3 stycznia br. na antenie radia Tok FM roku minister zdrowia.

– Wypowiedź Ministra Zdrowia jest co najmniej zaskakująca. Smog to realne i śmiertelne zagrożenie – powiedział Paweł Szypulski z Fundacji Greenpeace. – Związek zanieczyszczenia powietrza z chorobami układu krwionośnego, układu oddechowego i układu nerwowego, a także rakotwórcze działanie pyłów zawieszonych i benz(a)pirenu są naukowo udowodnione.

Wystarczy przytoczyć badania przeprowadzone przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, z których wynika, że w dniach, w których występuje szczególnie wysoki poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10, ogólna liczba zgonów rośnie o 6%, a liczba udarów mózgu aż o 9%.

Zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi zostało też w 2013 r.  sklasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), jako czynnik o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

Jak wynika z przedstawionych przez HEAL Polska analiz w Krakowie – najbardziej zanieczyszczonym dużym mieście w naszym kraju – smog odpowiada za ok. 25% przypadków raka płuca. Niewiele lepiej jest w innych miastach południowej Polski – Katowicach (21%), Nowym Sączu (22%), Bielsku-Białej (20%), czy Wrocławiu (17%).

Problem dla mózgu

Badania naukowe wskazują także negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na funkcjonowanie układu nerwowego dzieci i młodzieży oraz wpływ ekspozycji prenatalnej na rozwój układu oddechowego i układu nerwowego. W badaniach prowadzonych w Krakowie stwierdzono IQ niższe o blisko 4 punkty u dzieci matek narażonych na zanieczyszczenie powietrza w porównaniu do dzieci matek mniej narażonych.

Co więcej, u osób, które żyją na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza mogą pojawić się niekorzystne zmiany w mózgu − wynika z badań naukowców z Beth Israel Deaconess Medical Center oraz Boston University School of Medicine. Zdaniem badaczy osoby narażone na długotrwały kontakt z ze smogiem miały mniejszą całkowitą objętość mózgu i większą ilość obszarów niedokrwienia mózgu, co skutkowało szybszym starzeniem się mózgu.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy