Spotkanie „Petersberg Climate Dialogue II - Rising to the Climate Challenge”

Wtorek 05.07.2011
fot. Ministerstwo Środowiska fot. Ministerstwo Środowiska
– Europa nie może i nie chce być osamotnionym liderem w ochronie klimatu – deklarują państwa członkowskie Unii Europejskiej. Minister Andrzej Kraszewski wziął udział w odbywającym się w Berlinie „Petersberg Climate Dialogue II - Rising to the Climate Challenge” – nieformalnym spotkaniu ministerialnym 35 krajów świata, zorganizowanym wspólnie przez Niemcy oraz przyszłą Prezydencję Konferencji Klimatycznej ONZ – Republikę Południowej Afryki.

Tegoroczne spotkanie służyło wymianie poglądów związanych z tegoroczną Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (COP17/CMP7). Podczas spotkania dyskutowano o możliwym przebiegu konferencji oraz o tym, jak wdrożyć decyzje poprzedniego spotkania w Cancun, by osiągnąć postęp w uzgadnianiu przyszłego porozumienia klimatycznego.

W swoim wystąpieniu, Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, wezwała przedstawicieli 35 państw do wzmożenia działań i większego poświęcenia w walce ze zmianami klimatycznymi. Podkreśliła, że w celu osiągnięcia nowego światowego porozumienia konieczne jest zdecydowane działanie wszystkich krajów – zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających. Wątki klimatyczne są także istotne w dyskusji o światowym bezpieczeństwie – stąd Niemcy planują ich podniesienie w trakcie swojego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w lipcu tego roku.

– Ważnym wnioskiem ze spotkania, co podkreślała w swym wystąpieniu kanclerz Merkel, jest to, że Europa nie może i nie chce być samotnym liderem w walce ze zmianami klimatu. Ochrona klimatu to zagadnienie globalne, które wymaga ponadnarodowych, solidarnych działań w skali globalnej. Unia Europejska ma obecnie najbardziej ambitną politykę klimatyczną. Naszym zadaniem jest pokazywać innym krajom, że im więcej z nich włączy się aktywnie w przyszłe porozumienie, tym większe korzyści nie tylko dla klimatu, ale także poszczególnych gospodarek – powiedział występujący po raz pierwszy w roli Przewodniczącego Rady UE Minister Kraszewski.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Stosunków Międzynarodowych Republiki Południowej Afryki i Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego Republiki Federalnej Niemiec. Współprzewodniczyli mu ministrowie Norbert Roettgen oraz Maite Mashabane.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy