Spotkanie „Petersberg Climate Dialogue II - Rising to the Climate Challenge”

tooltip
fot. Ministerstwo Środowiska
Czy jesteś meteoropatą?
Tak – pogoda wpływa na moje zdrowie
Nie – moje samopoczucie nie zależy do pogody
Nie wiem
Głosuj
– Europa nie może i nie chce być osamotnionym liderem w ochronie klimatu – deklarują państwa członkowskie Unii Europejskiej. Minister Andrzej Kraszewski wziął udział w odbywającym się w Berlinie „Petersberg Climate Dialogue II - Rising to the Climate Challenge” – nieformalnym spotkaniu ministerialnym 35 krajów świata, zorganizowanym wspólnie przez Niemcy oraz przyszłą Prezydencję Konferencji Klimatycznej ONZ – Republikę Południowej Afryki.

Tegoroczne spotkanie służyło wymianie poglądów związanych z tegoroczną Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (COP17/CMP7). Podczas spotkania dyskutowano o możliwym przebiegu konferencji oraz o tym, jak wdrożyć decyzje poprzedniego spotkania w Cancun, by osiągnąć postęp w uzgadnianiu przyszłego porozumienia klimatycznego.

W swoim wystąpieniu, Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, wezwała przedstawicieli 35 państw do wzmożenia działań i większego poświęcenia w walce ze zmianami klimatycznymi. Podkreśliła, że w celu osiągnięcia nowego światowego porozumienia konieczne jest zdecydowane działanie wszystkich krajów – zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających. Wątki klimatyczne są także istotne w dyskusji o światowym bezpieczeństwie – stąd Niemcy planują ich podniesienie w trakcie swojego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w lipcu tego roku.

– Ważnym wnioskiem ze spotkania, co podkreślała w swym wystąpieniu kanclerz Merkel, jest to, że Europa nie może i nie chce być samotnym liderem w walce ze zmianami klimatu. Ochrona klimatu to zagadnienie globalne, które wymaga ponadnarodowych, solidarnych działań w skali globalnej. Unia Europejska ma obecnie najbardziej ambitną politykę klimatyczną. Naszym zadaniem jest pokazywać innym krajom, że im więcej z nich włączy się aktywnie w przyszłe porozumienie, tym większe korzyści nie tylko dla klimatu, ale także poszczególnych gospodarek – powiedział występujący po raz pierwszy w roli Przewodniczącego Rady UE Minister Kraszewski.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Stosunków Międzynarodowych Republiki Południowej Afryki i Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego Republiki Federalnej Niemiec. Współprzewodniczyli mu ministrowie Norbert Roettgen oraz Maite Mashabane.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
 Czechy: Escherichia Coli w wodzie mineralnej Czechy: Escherichia Coli w wodzie mineralnejCzeska Inspekcja Artykułów Rolno-Spożywczych odkryła w butelkach z wodą mineralną szczepy...
Wybuchu na Słońcu mogą namieszać na ZiemiWybuchu na Słońcu mogą namieszać na ZiemiDo centrum tarczy Słońca zbliża się bardzo duża grupa plam. To zdecydowanie największe plamy,...

Pasaż zakupowy