Uratowali 17 lisów z fermy w Raciborsku

Wtorek 04.04.2017
Fot. Andrzej Skowron Fot. Andrzej Skowron

Z fermy w Raciborsku odebranych zostało 2 kwietnia łącznie siedemnaście lisów. „Na miejscu zastaliśmy wyczerpane zwierzęta, które całe swoje życie spędziły w klatkach, w których ledwo mogły się poruszać” ‒ relacjonują pracownicy Stowarzyszenia Otwarte Klatki. To pierwszy raz w Polsce, kiedy z fermy futrzarskiej zostaje ocalona tak duża ilość zwierząt.W marcu Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami odkryło małą fermę lisów, na której znajdowała się także nielegalna hodowla psów. Ferma nie spełniała wymagań wobec hodowli zwierząt futerkowych. Sprawę przejęło od KTOZ Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

„Na miejscu zastaliśmy wyczerpane zwierzęta, które całe swoje życie spędziły w klatkach, w których ledwo mogły się poruszać. Tak naprawdę jednak poszczęściło im się bardziej niż lisom trzymanych w odrobinę większych, ale przepisowych klatkach, ponieważ tamte lisy późną jesienią zostaną oskórowane, a ich futro sprzedane. lisy odebrane w Raciborsku spędzą resztę życia pod opieką odpowiedzialnych opiekunów” ‒ mówi Bogna Domagalska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla jednego lisa w hodowli futrzarskiej wystarczy 0,6m2. Ferma w Raciborsku nie spełniała nawet tych minimalnych warunków i tylko dzięki temu możliwe było odebranie zwierząt. Na podobnych, choć większych fermach, hodowanych i zabijanych dla futer jest w Polsce co roku około 100 tysięcy lisów i jenotów, a także około 8-10 milionów norek.

W listopadzie 2016 roku Stowarzyszenie Otwarte Klatki złożyło w Sejmie petycję o zakaz hodowli psowatych na futra, a w Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt powstaje obecnie projekt nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt, zakładający pełen zakaz hodowli zwierząt na futro.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Odebrane przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki lisy trafiły m.in. do Schroniska w Korabiewicach, Przystani Ocalenie w Tychach, Ośrodka, Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Jelonkach, poznańskiego Starego Zoo, schroniska Fundacji S.O.S. Dla Zwierząt.

odebranie lisów w Raciborsku 02.04.2017 (fot. Andrzej Skowron)
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy