Ustawa śmieciowa zniechęca Polaków do recyklingu

Wtorek 27.08.2013
fot. John Lambert Pearson (orphanjones)/Flickr CC fot. John Lambert Pearson (orphanjones)/Flickr CC

Ustawa śmieciowa zniechęca Polaków do recyklingu – uważają politycy Prawa i Sprawiedliwości.  Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że „jako kraj musimy odzyskiwać połowę odprowadzanych odpadów (...) i jeśli nie spełnimy tego warunku, czekają nas wysokie kary”.Wraz z przystąpieniem do UE Polska zobowiązała się do osiągnięcia określonych poziomów odzysku odpadów oraz ograniczenia ilości tych biodegradowlanych kierowanych na składowiska. Do 31 grudnia 2020 r. stopień recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia ma wynosić co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Natomiast od lipca 2020 r. całkowita masa odpadów komunalnych ulegających biodegradacji ma stanowić nie więcej niż 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Zdaniem posłów PiS jest mało prawdopodobne, by rząd w Warszawie był w stanie zrealizować zobowiązanie, które zostało zaakceptowane w 2008 roku.

Jednocześnie politycy PiS oceniają, że tzw. ustawa śmieciowa i podwyżki opłat za odbiór śmieci zniechęcają Polaków do recyclingu.

Tego samego zdania jest Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK. – Ta nowa ustawa tak naprawdę spowodowała, że w domach jednorodzinnych większość ludzi przestała segregować śmieci, choć dotąd to robiła. Różnica w cenie między śmieciami segregowanymi a niesegregowanymi wynosi ok. 10 złotych, więc ludzie doszli do wniosku, że nie mają czasu na segregację. (…) Ta ustawa zamiast mobilizować Polaków do recyklingu, w wielu wypadkach demobilizuje – powiedział Szewczak na konferencji prasowej klubu parlamentarnego PiS.

Błaszczak przypomniał, że klub jeszcze w czerwcu tego roku wniósł projekt nowelizacji tej ustawy. – Chcieliśmy, by przez dwa lata obowiązywały dotychczasowe przepisy. Uznaliśmy, że to czas niezbędny, żeby rzetelnie przygotować dobre rozwiązania prawne, takie które będą zgodne z prawem UE i takie, które nie spowodują drenażu kieszeni Polaków. Projekt nowelizacji leży w komisjach i czeka na lepsze czas – dodał szef klubu PiS. 
Ekologia.pl, źródło: pisorgpl, PAP
Moim zdaniem
Czy ustawa śmieciowa zniechęca do recyklingu?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy