Żyjemy na ekologiczny kredyt

Czwartek 03.08.2017
pixabay.com pixabay.com

We wtorek, 2 sierpnia 2017 roku, wypada globalny Dzień Długu Ekologicznego. Co oznacza, że zużyliśmy zasoby Ziemi i od tego dnia żyjemy na ekologiczny kredyt, „pożyczając” zasoby od przyszłych pokoleń. Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji oraz nie zmienimy naszych codziennych nawyków, Ziemia nie będzie w stanie nas utrzymać ‒ alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF Polska.„Zjadamy” naszą planetę w zastraszająco szybkim tempie. W ciągu 8 miesięcy zużyliśmy zasoby, które powinny wystarczyć na cały rok. Skąd takie wnioski? WWF regularnie sprawdza jaki ślad ekologiczny pozostawia ludzkość i jaki to ma wpływ na środowisko. Pod uwagę brane jest to, ile zasobów naturalnych z lądu i wody ludzie potrzebują, by zaspokoić swoje potrzeby oraz ile potrzebuje natura, żeby zaabsorbować wyprodukowany przez nas dwutlenek węgla (CO2). Wielkość śladu ekologicznego zależy m.in. od wzrostu liczby ludności, poziomu konsumpcji na osobę i sposobu wykorzystania zasobów naturalnych. Jedną z głównych przyczyn wzrostu śladu ekologicznego jest produkcja żywności, a przede wszystkim hodowla przemysłowa zwierząt. Bezpowrotne wymieranie gatunków, degradacja siedlisk, zanieczyszczenie i utrata żyznych gleb, ocieplanie klimatu, wysoka emisja gazów cieplarnianych, zatrute wody i powietrze - to skutki hodowania zwierząt na masową skalę.

‒Wycinamy lasy w szybszym tempie, niż są w stanie się odtworzyć, przeławiamy populacje ryb, które się nie odradzają i emitujemy więcej dwutlenku węgla do atmosfery, niż lasy są w stanie pochłonąć. – mówi Jakub Skrzypczyk z WWF Polska – Już w tej chwili zużywamy o 70% zasobów więcej, niż Ziemia jest w stanie zregenerować. Każdego roku, Dzień Długu Ekologicznego przypada coraz wcześniej – w 1993 r. był to 21 października, a w 2003 r. 22 września. Jeśli podtrzymamy ten trend w 2020 roku będziemy potrzebowali 2 planet, żeby utrzymać obecny styl życia.

Jaki ślad ekologiczny zostawiają Polacy?

W Polsce zużywamy więcej zasobów, niż przeciętnie na świecie. – tłumaczy Jakub Skrzypczyk z WWF Polska – W trosce o nasze własne bezpieczeństwo, dobrobyt i zdrowie musimy podjąć działania zmierzające do ograniczania naszego śladu ekologicznego. Ziemię mamy tylko jedną, więc musimy nauczyć się mieścić w granicach jej możliwości regeneracyjnych.

Więcej danych dotyczących kondycji, w której znajduje się przyroda na świecie, a także propozycje rozwiązań systemowych znajdują się w WWF Living Planet Report 2016.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy