WŁADYSŁAW TACZANOWSKI. Sylwetka - Władysław Taczanowski

Fot.: Władysław Taczanowski Władysław Taczanowski Źródło: Wikipedia
Władysław Taczanowski urodził się 17 marca 1819 r. w Jabłonnie Lubelskiej a zmarł 17 stycznia 1870 roku w Warszawie. Był wybitnym polskim ornitologiem, zoologiem i odkrywcą. Zasłynął jako kustosz Muzeum Instytutu Zoologii w Warszawie oraz autor licznych prac naukowych o ptakach.


Nie należy się kierować jedynie samemi tylko materyalnemi względami: są bowiem inne, na które także powinniśmy zwracać uwagę; czyż bowiem nie sprawia już w nas rozkoszy widok pławiącego się w powietrzu orła lub kani albo też uderzającego w wodę rybołowa, i czyż rozkosz ta nie jest zdolna nagrodzić szkód, jakie te wspaniałe ptaki wyrządzają.” (Władysław Taczanowski)

Wczesne lata i wykształcenie

Na świat przyszedł jako syn Kazimierza oraz Izabeli z Owidzkich. Jego ojciec, były kapitan wojsk napoleońskich był właścicielem wioski a dziadek ze strony matki znanym na Lubelszczyźnie działaczem oświatowym i politycznym. Władysław już jako uczeń szkoły powszechnej przejawiał spore zainteresowanie przyrodą, często w czasie wędrówek po okolicy obserwował ptaki. W 1838 roku kończy gimnazjum gubernialne w Lublinie, gdzie zdaje maturę.

Her rodziny Taczanowskich, By Tadeusz Gajl – projekt graficzny – Herb Jastrzebiec.jpgBastianow (Bastian) – wersja wektorowa [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy