CZUBAJKA GWIAŹDZISTA. Grzyb. Roślina - czubajka gwiaździsta
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki pieczarkowce pieczarkowate czubajka Czubajka gwiaździsta
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Czubajka gwiaździsta (Macrolepiota konradii)

Czubajka gwiaździsta
Spis treści
Wstęp

Czubajka gwiaździsta to grzyb jadalny, który należy do rodziny pieczarkowatych.

Występowanie

Czubajka gwiaździsta rośnie na ściółce w lasach liściastych i sosnowych. Występuje pojedynczo lub w grupie. Poza tym spotkać ją można na polankach, obrzeżach lasów i w parkach.

Sezon

Czubajka gwiaździsta pojawia się od lata do jesieni.

Wygląd

Kapelusz czubajki gwiaździstej osiąga średnicę od 5 do 12 cm. U młodych okazów ma kształt jajowaty, później staje się dzwonkowaty, stożkowaty, rozpostarty. Na środku dostrzec można brodawkowaty garb. Powierzchnia cechuje się tym, że łatwo się rozrywa na łuski, które mają siwobrązową barwę. Jedynie na środku powierzchnia jest jednolita i w całości. Odcień od jasnokremowego do jasnobrązowego, natomiast środek jest ciemnobrązowy. Na brzegu znajdują się resztki osłony.

Czubajka gwiaździsta blaszki ma szerokie i wolne. Mają białawą, kremową barwę. Łatwo oddzielają się od kapelusza.

Trzon czubajki gwiaździstej osiąga wysokość od 6 do 18 cm i średnicę od 0,8 do 1,6 cm. Ma walcowaty, gruby kształt. Nad pierścieniem ma gładką powierzchnię i białawy kolor, natomiast pod pierścieniem jest brązowo nakrapiany lub marmurkowy – jest to bardzo ważna cecha charakterystyczna. Pierścień można łatwo przesuwać na trzonie.

Miąższ ma miękki, biały, różowiejący w trzonie. Smak i zapach przyjemny, łagodny.

Zarodniki elipsoidalne. Wysyp zarodników biały.

Właściwości

Czubajka gwiaździsta jest smacznym grzybem jadalnym.

Zastosowanie

Czubajkę gwiaździstą można wykorzystać na wiele sposobów pod względem kulinarnym. Nadaje się do smażenia w formie panierowanych kotletów. Grzyb ten jest bardzo smaczna w połączeniu z jajkami. Świetnie nadaje się do faszerowania i następnie zapiekania lub smażenia.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments