GOŁĄBEK OLIWKOWOZIELONY. Grzyb. Roślina - gołąbek oliwkowozielony, gołąbek widlasty
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki gołąbkowce gołąbkowate gołąbek Gołąbek oliwkowozielony
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Gołąbek oliwkowozielony (Russula heterophylla)

Nazywana/y także: gołąbek kremowobiały, gołąbek widlasty
Gołąbek oliwkowozielony. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wstęp

Gołąbek oliwkowozielony jest grzybem jadalnym. W smaku ustępuje innym gołąbkom, dlatego nie jest zbyt popularny wśród grzybiarzy. W Polsce występuje rzadko i jest objęty ścisłą ochroną. Inne nazwy stosowane dla tego grzyba to: gołąbek widlasty i gołąbek kremowobiały.

Sezon

Gołąbek oliwkowozielony pojawia się w lasach już na początku lipca. Zazwyczaj rośnie do końca października, ale czasami pojedyncze sztuki można znaleźć jeszcze w listopadzie.

Występowanie

Gołąbek oliwkowozielony występuje w lasach liściastych i iglastych. Najczęściej można go znaleźć pod bukami, sosnami i świerkami zwyczajnymi. Wyrasta bezpośrednio z ziemi, pojedynczo lub w małych grupach po kilka sztuk. W szczególności preferuje podłoża piaszczyste. Występuje w Europie i w Ameryce Północnej.

Wygląd

Owocnik gołąbka oliwkowozielonego osiągać średnicę od 6 do 12 cm. U młodych okazów ma kształt półkulisty, z czasem staje się płaski. U dojrzałych owocników na środku pojawia się wgłębienie. Najczęściej przybiera barwę zieloną z odcieniami koloru żółtego, oliwkowego i brązowego. Na środku jest brązowy lub czarnobrązowy. Pokryty jest matową skórką, która podczas wilgotnej pogody staje się śliska.

Blaszki gołąbka oliwkowozielonego są gęsto ułożone. Często rozwidlają się przy brzegach kapelusza. Początkowo mają biały kolor, z czasem stają się bladożółte. U dojrzałych osobników pokryte są rdzawymi plamkami.

Trzon gołąbka oliwkowozielonego osiąga wysokość od 3 do 7 cm. i grubość od 1,5 do 3,5 cm. Ma walcowaty kształt z wyraźnym zwężeniem u dołu. U młodych okazów jest twardy i pełny, u starszych egzemplarzy staje się porowaty. Ma gładką powierzchnię. Prawie w całości jest koloru białego, tylko w dolnej części przybiera rdzawą barwę.

Miąższ gołąbka widlastego jest bardzo kruchy i łamliwy. Ma biały kolor, który po przekrojeniu lub pod wpływem uszkodzenia zmienia barwę na żółtą lub rdzawą. Ma bardzo słaby, łagodny smak i niewyraźny, słabo wyczuwalny zapach.

Gołąbek oliwkowozielony podobny jest do gołąbka białozielonawego. Grzyby te łatwo rozpoznać po miąższu, który u gołąbka białozielonawego nie zmienia koloru po przekrojeniu i charakteryzuje się lekko piekącym smakiem.

Gołąbka oliwkowozielonawego bardzo łatwo pomylić z trującym muchomorem sromotnikowym. Trzon muchomora sromotnikowego osadzony jest w pochwie, a jego miąższ nie zmienia koloru po przekrojeniu. Starsze okazy można także rozróżnić po blaszkach, które u muchomora sromotnikowego mają odcień żółtozielony.

Właściwości

Gołąbek oliwkowozielony jest grzybem jadalnym o niezbyt wyszukanym smaku. W ok. 90 proc. grzyb ten składa się z wody. Reszta to białko, błonnik, węglowodany i śladowe ilości witamin oraz pierwiastków mineralnych.

Zastosowanie

Gołąbek oliwkowozielony może być przyrządzany na różne sposoby. Można go dusić i gotować. Nadaje się do robienia sosów i zup. Z powodzeniem można podawać go również jako dodatek do dań mięsnych i makaronów.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.6/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments