KLEJÓWKA ŚWIERKOWA. Grzyb. Roślina - klejówka świerkowa, klejówka kleista
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki borowikowce klejówkowate Gomphidius Klejówka świerkowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Klejówka świerkowa (Gomphidius glutinosus)

Nazywana/y także: klejówka kleista, klejówka śluzowata, bedłka kleista, czop, klejak, ślimaczek, ślimak, tłuszcz
Klejówka świerkowa, By Bernd Haynold (selbst fotografiert - own picture) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści
Wstęp

Klejówka świerkowa jest  grzybem jadalnym. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski – ma status R.

Sezon

Rośnie od lipca do listopada.

Występowanie

Grzyb ten jest rozpowszechniony na całej półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Klejówka świerkowa występuje w lasach iglastych lub mieszanych, najczęściej tam, gdzie rosną świerki i sosny. Lubi gleby kwaśne i niezbyt wilgotne.

Wygląd

Kapelusz klejówki świerkowej osiąga średnicę od 4 do 15 cm. U młodych okazów jest trochę wypukły i ma barwę szarą lub czekoladowobrązową. Później staje się płaski i ma barwę czerwonobrązową z szarym odcieniem. Brzeg kapelusza jest podwinięty. Powierzchnia pokryta jest śluzem, który wysycha podczas suchej pogody. Sucha powierzchnia kapelusza jest błyszcząca. Śluzowate pozostałości po osłonie często zwisają z brzegów kapelusza.

Blaszki klejówki świerkowej są na początku białawe, później przybierają barwę od bladoczarnych do czarniawych. Są elastyczne i zbiegają na trzon.

Trzon klejówki świerkowej osiąga wysokość od 5 do 16 cm i grubość od 1,5 do 2,5 cm. Powierzchnia jest biaława, u dołu w niektórych miejscach żółta. Na trzonie znajduje się zanikający pierścień.

Miąższ ma barwę brązowawą pod kapeluszem, w kapeluszu i trzonie jest białawy, jedynie u podstaw jest żółtawy. Posiada łagodny smak i raczej słabo wyczuwalny zapach.

Zarodniki wrzecionowate, gładkie, brązowoszare. Wysyp zarodników od ciemnobrunatnego do czarnego.

Właściwości

Klejówka kleista jest grzybem jadalnym – ma słodkawy, łagodny smak.

Zastosowanie

Grzyb ten można marynować w occie, a także gotować. Podczas gotowania wydziela obfity śluz, dlatego zaleca się usunięcie lepkiej skórki z kapelusza. Przyrządza się z niego również sosy. Przez niektórych grzybiarzy jest także suszony.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments