MĄDZIAK MALINOWY. Grzyb. Roślina - mądziak malinowy, mądziak szkarłatny
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki sromotnikowce sromotnikowate mądziak Mądziak malinowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mądziak malinowy (Mutinus ravenelii (Berk. & M.A. Curtis) E. Fisch)

Nazywana/y także: mądziak szkarłatny
Mądziak malinowy
Spis treści
Wstęp

Mądziak malinowy to bardzo charakterystyczny z wyglądu grzyb, który należy do rodziny sromotnikowatych. Jest grzybem niejadalnym.

Sezon

Mądziak malinowy rośnie od czerwca do listopada.

Występowanie

Mądziak malinowy pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie rośnie w Europie, również w Polsce. Okazy spotkać można również w Nowej Zelandii.

Wygląd

Owocnik mądziaka malinowego na początku ma postać jaja, które jest okryte białym i gładkim perydium. Rosnący owocnik przebija perydium – często na dwa płaty, choć zdarzają się również przypadki nieregularnego przerwania, i rośnie w górę, przez co rozwija się receptakl o walcowatym kształcie. U dorosłych okazów owocnik składa się z długiego trzonu zakończonego główką oraz z pochwy. Po rozwinięciu owocniki przewracają się.

Główka jest szczytem trzonu. Na jej powierzchni występuje ciemnooliwkowa masa zarodników, która jest lepka, najczęściej posiada otwór pośrodku, który ma malinowoczerwony kolor. U dorosłych osobników spływa ku dołowi w formie galaretowatej masy.

Trzon ma barwę ochrowożółtawą aż do malinowoczerwonej. Ma walcowaty kształt, porowatą strukturę, a konsystencją przypomina gąbkę. Brak wypełnienia w środku. Na dole podstawa jest nieco zwężona, natomiast przy wierzchołku zaostrzona.

Miąższ na początku ma odcień białawy, ochrowożółty, malinowy aż do malinowoczerwonego. Miąższ w główce ma zwykle ciemniejszą barwę, która może być nawet czerwona. Charakteryzuje się wodnistą konsystencją i kruchością. W zapachu przypomina padlinę.

Zarodniki elipsoidalne, gładkie. Masa zarodników oliwkowozielona.

Właściwości

Mądziak malinowy nie ma żadnych praktycznych właściwości.

Zastosowanie

Mądziak malinowy nie posiada zastosowania kulinarnego.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.7/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments