ENCYKLOPEDIA LEŚNA

Jednym z czterech zbiorów wiedzy dostępnych w serwisie slownik.ekologia.pl jest encyklopedia leśna. Jest to otwarta, specjalistyczna encyklopedia zawierająca terminy ściśle związane z pojęciami: las, gospodarka leśna, środowisko leśne, ochrona przyrody, drzewa i krzewy. Do korzystania z encyklopedii zachęcamy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i zawodowych leśników. Prezentowany słownik przyrodniczy cenią szczególnie studenci kierunków przyrodniczych.

Biologia, geografia, ekologia, hydrologia są dziedzinami powiązanymi, w których definicje ogólne pojęć podstawowych są zbieżne. Jednak zagłębiając się w charakterystykę tych dziedzin zauważymy, że definicje tych pojęć są bardziej precyzyjne i jednoznacznie odnoszą się do problemów podejmowanych przy studiach konkretnego kierunku.

Słownik pojęć przyrodniczych podzielony jest według alfabetu. Sposób ten jest stosowany w większości publikacji z definicjami, dlatego też internetowy słownik terminów leśnych nie różni się pod tym względem od tradycyjnych wydań książkowych. Chcąc przeczytać opis hasła należy wyszukać frazę. Odbywa się to poprzez wypełnienie pola "Wprowadź szukany termin" i kliknięcie w przycisk szukaj. W rezultacie pojawi się lista haseł bezpośrednio powiązanych z wyszukiwaną frazą. Taka prezentacja to bardzo wygodna funkcja, a internetowa encyklopedia leśna jest pod tym względem bardziej przyjazna dla korzystającego niż zwykły słownik. Lista powiązań między hasłami sprawia, że łatwo można dotrzeć do wielu definicji, przez co wiedza staje się usystematyzowana.

Najprostszym przykładem jest słowo "las". Wpisane w wyszukiwarkę spowoduje wyświetlenie następujących haseł: Wynik wyszukiwania terminu: las odnaleziono: 40 terminówLeksykon przyrodniczy zawiera terminy, których definicje są uzupełnione obrazkami. Ma to na celu lepsze zobrazowanie zagadnienia oraz ułatwienie zapamiętania zawartych opisów. Liczba haseł jest aktualizowana co sprawia, że słownik przyrodniczy staje się bardziej bogaty i coraz lepiej opisuje zachodzące w naturze zjawiska. Dodatkowo jako uzupełnienie proponujemy korzystanie z powiązanych baz wiedzy jakimi są:
Zawarte tam opisy mogą i powinny być uzupełnieniem dla szukanych fraz. Rozwijając nasz przykład dla słowa "las" po zaznaczeniu wyszukiwania tej frazy we wszystkich encyklopediach umieszczonych na stronie slownik.ekologia.pl i otrzymamy listę 88 wyników, czyli ponad dwukrotnie większą niż w samej tylko encyklopedii leśnej.

Choć nie jest to widoczne bezpośrednio encyklopedia leśna podzielona jest na działy: botanika leśna, dendrometria, edukacja leśna, ekologia lasu, geodezja, inżynieria leśna, lasy i leśnictwo, łowiectwo, ochrona lasu, ochrona przyrody, turystyka, drzewa i krzewy, zwierzęta leśne.

Od strony internauty podział taki nie jest niezbędny, bowiem szukając definicji interesuje nas przede wszystkim jej treść. Przynależność terminu do kategorii to zagadnienie dla twórców encyklopedii.

Ogrodnicy, działkowicze i osoby posiadające własny kawałek terenu do rekreacji i wypoczynku docenią dział oznaczony określany jako nazwy drzew i krzewów. Można tu znaleźć listę definicji najczęściej spotykanych roślin uznawanych za rośliny ozdobne. Wszystko to w odniesieniu do hasła przewodniego słownika, czyli słowa las. I tak na przykład wiedząc, że drzewa iglaste składają się na leśne zbiorowiska roślinne określane mianem bór, (bory), a ich gęste nasadzenie blokuje dostęp światła do niższych partii lasu będziemy w stanie zagospodarować naszą działkę rozmieszczając na niej odpowiednie rośliny. Sadzenie drzew wymaga doświadczenia, a najlepiej zdobyć je poprzez praktykę działkowicza. Od razu pojawia się skojarzenie runo leśne, ściółka leśna, podszyt i od razu możemy się upewnić znaczenia tych słów przeszukując internetowy leksykon leśny. Zachęcamy więc do korzystania ze słownika!
Pasaż zakupowy