AGREST OWOC - Zioła. Atlas ziół - Ribesgrossularia Fructus
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne skalnicowce agrestowate porzeczka Agrest owoc
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Agrest owoc (Ribesgrossularia Fructus)

Agrest owoc
Spis treści
Pochodzenie

Agrest to roślina, która pochodzi z Europy, Afryki oraz Azji. Pierwsze wzmianki na temat agrestu datuje się na wiek XVI, to właśnie wtedy krzew ten został opisany dokładnie na kartach księgi traktującej o botanice, której autorem był J. Reullius. W XVIII wieku agrest opisano już jako roślinę hodowlaną, którą hodowało się w ogrodach w Anglii oraz we Francji.

Występowanie

Agrest w dzikiej formie występuje w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej oraz Północnej, a także na Kaukazie.

Wygląd

Agrest to krzew osiągający maksymalną wysokości do 1,5 m. Liście na brzegach są lekko karbowane. Owoce agrestu w zależności od odmiany, mogą mieć kolor żółty, zielony lub czerwony. Skórka owoców często pokryta jest delikatnym meszkiem.

Zbiór

W zależności od hodowanej odmiany oraz wykorzystania zbiorów owoce agrestu zbiera się w przedziale od połowy czerwca do początku sierpnia.
 

Właściwości lecznicze

Owoce agrestu posiadają doskonałe właściwości zdrowotne. Agrest jest bogaty w witaminę C, E, A, B1,P, a także składniki mineralne takie jak potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez, miedź, molibden czy siarkę. Agrest zawiera w sobie również kwasy organiczne – cytrynowy, winny i jabłkowy. Owoce są bogate w pektyny, czyli mieszaninę węglowodanów, która występuje w wielu roślinach. Mieszanina ta ma właściwości żelujące, dlatego jest wykorzystywana na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Co więcej, pektyny charakteryzują się również świetnymi właściwościami zdrowotnymi, mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwzawałowe, obniżają poziom stężenia cholesterolu we krwi, pomagają w biegunkach i zaparciach, korzystnie wpływają na działanie jelit, regulują poziom cukru we krwi.

Agrest zalecany jest na wiele schorzeń, a nawet bardziej poważnych dolegliwości. Owoce agrestu są pomocne w leczeniu dny moczanowej oraz wielu chorób reumatycznych. Osoby uskarżające się na problemy z wypróżnianiem – biegunki lub zaparcia, powinny regularnie spożywać agrest, zarówno w postaci owoców, jak i przyrządzonych z nich soków. Agrest polecany jest osobom cierpiącym na choroby wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, ponieważ ma on właściwości żółciopędne. Sok z agrestu ma doskonałe działanie kojące, dlatego często zalecany jest w medycynie naturalnej do leczenia zapaleń jamy ustnej, anginy, a także owrzodzeń czy nawet bólu gardła. Agrest powinien na stałe zostać wpisany do diety osób obciążonych chorobami kardiologicznymi – doskonale sprawdza się bowiem w profilaktyce chorób układu krążenia. Działa przeciwmiażdżycowo, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Agrest polecany jest również do leczenia anemii, gdyż zawiera w sobie żelazo, a przy tym wit. C, która odpowiada za lepsze przyswajanie tego pierwiastka. Świetnie sprawdza się również w przypadku dzieci niejadków lub starszych osób, ponieważ pobudza apetyt. Owoc ten to również świetny dodatek w diecie wszystkich osób, które chcą dbać o atrakcyjny wygląd, agrest działa bowiem oczyszczająco i dlatego zalecany jest podczas diet odchudzających, a ponadto dzięki zawartym w nim witaminom oraz mikroelementom, doskonale wpływa na skórę, wygładzając i odmładzając ją.

Praktyczne zastosowanie

Przeziębienie i ból gardła
Składniki:
– Owoce agrestu
– Miód
– Woda

Zmielić agrest w blenderze, dodać odrobinę wody, jeżeli jest to konieczne. Do powstałego soku dodać miód. Dodatkowo można również płukać gardło samym sokiem z agrestu w celu uśmierzenia bólu gardła.

Oczyszczenie organizmu, odchudzanie, lepszy metabolizm
Przygotowany wcześniej sok z owoców agrestu zmieszać z wodą w proporcji 1:2. Spożywać codziennie.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sok wycisnięty i zapasteryzowany ma takie same wlasciwosci?
Mozna go łączyc z herbatą ?

Agrest to jagody porzeczki agrestu Ribes uva – crispa, je się go na surowo jako przekąskę, porcję owoców, składnik ciast, dżemów, przetworów, pije się soki i kompoty, ma błonnik, pektyny, żelazo, magnez, fosfor, wapń, witaminy z gr. B, C, A, PP, cukier i niewiele tłuszczu.