Bobrek liść - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne astrowce bobrkowate bobrek Bobrek liść
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Bobrek liść (Trifoliifibrini Folia)

Bobrek
Spis treści
Występowanie

Bobrek to roślina występująca praktycznie na wszystkich terenach całej półkuli północnej. Można ją znaleźć w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz w Maroku. W Polsce można spotkać ją w wilgotnych miejscach, czyli nad brzegami jezior, rzek i stawów, a także na podmokłych łąkach.

Wygląd

Łodyga rośliny jest zupełnie naga,  nie ma liści, wznosi się prosto ku górze i może osiągać do 15-35 cm wysokości . Liście ułożone są skrętolegle, mają barwę ciemnozieloną, gorzki smak i słaby mentolowy zapach. Kwiaty są zebrane w grona, mają barwę białoróżową, są obrośnięte białymi włoskami, dlatego wyglądają niezwykle puszyście. Owce to torebka mająca jajowato-kulisty kształt, zawiera nasiona koloru brązowego.

Zbiór

Zbiory przeprowadza się w maju oraz w czerwcu. Po zebraniu liści należy je szybko wysuszyć, układając je pojedynczą warstwą w suchym i zacienionym miejscu. Suszenie można również przeprowadzić w odpowiednio przygotowanej suszarni, jednak temperatura nie może przekraczać w takim miejsc 40 stopni.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym są liście. Mają one wiele wspaniałych właściwości. Przede wszystkim wzmacniają organizm i oczyszczają krew. Działają w sposób przeczyszczający, dlatego poleca się je do regulowania przemiany materii. Liście korzystnie działają na układ trawienny, poleca się je stosować w zaburzeniach trawienia  oraz zbyt małej ilości kwasów żołądkowych, pasożytach jelit, zgadze, nudnościach, a także do poprawy apetytu oraz w celu lepszego przyswajania składników odżywczych przez organizm. Liście pobudzają nie tylko wytwarzanie kwasu solnego, ale także soku trzustkowego oraz jelitowego. Mają również działanie żółciopędne. Bobrek poleca się stosować w bólach migrenowych, a także stanach napięcia nerwowego. Zewnętrznie stosuje się go do leczenia różnych chorób skóry. Stosowany pomocniczo podczas leczenia krzywicy oraz szkorbutu. Pomaga w walce z reumatyzmem. Zaleca się go również do regulowania krwawień miesięcznych.

Praktyczne zastosowanie

Odwar regulujący przemianę materii, idealny na problemy żołądkowe

Składniki:
1 łyżka liści
Woda

Liście zalać wrzącą wodą i gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Odstawić na 10 minut. Przecedzić. Tak powstały napar należy pić 30 minut przed posiłkiem. Popijać 2-3 razy dziennie po 3/4 szklanki naparu.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata prosta, naga łodyga, ulistnienie skrętoległe, całobrzegie, lancetowate liście wyrastają po 3 na długich ogonkach. Białe kwiaty zebrane są w grona na długich szypułkach, pięciodziałkowy, dzwonkowaty kielich, pięciopłatkowa korona, płatki sa wewnątrz owłosione, znamię słupka dwudzielne, owoce to kuliste torebki, roslina lecznicza, liście pomagają przy szkorbucie, migrenach, nerwicach, anemii, krzywicy, reumatyzmie, osłabieniu, pasożytach, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.