Bekas kszyk (Gallinago gallinago)

Nazywany/a też: kszyk, bekas baranek

Bekas kszyk, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock
Kszyk jest niewielkim ptakiem bekasowatym. Na czubku jego głowy znajdują się dwa brunatne paski. Szyja oraz przód ciała zdobione są przez brązowe plamki. Grzbiet ciała kszyka jest rudobrunatny i posiada czarne i złote kreski. Po bokach brzucha zaznaczają się ciemne prążki, zaś po jego spodniej stronie barwa jest jednolicie biała. Kszyk ma bardzo długi dziób, którego górna część jest ruchoma, oraz stosunkowo krótkie nogi. Długość jego ciała wynosi 25-27 cm, rozpiętość jego skrzydeł 37 – 43 cm, zaś masa ciała to niespełna 120 g.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kszyk występuje w niemal całej Europie, a także w Ameryce Północnej. Populacje, które gnieżdżą się w zimniejszym klimacie, np. w północnej części Europy, odbywają wędrówki na zimowiska do miejsc takich, jak Bałkany. Kszyk, który żyje w łagodniejszym klimacie prowadzi raczej osiadły tryb życia. W Polsce kszyka można spotkać głównie na obszarach nizinnych.
Czy wiesz, że...Najciekawszą cechą kszyka jest jego głos, który towarzyszy mu podczas lotu. Jest to tzw. „beczenie”. Usłyszeć je można w czasie tokowania. Ten dźwięk powstaje, gdy ptak opada w dół w tzw. locie nurkowym i ma przy tym szeroko rozpostarte skrzydła. Wówczas strumień powietrza oddziałuje na sterówki, wprawiając je tym samym w wibrację, co powoduje, że wydają charakterystyczne brzęczenie.

Biotop

Najlepsze tereny dla bytowania kszyka to otwarte obszary wilgotne − podmokłe łąki, torfowiska czy też bagna. Wszelkie kryjówki tego ptaka umieszczone są powierzchni ziemi. Kszyk buduje gniazdo wśród gęstej roślinności nieopodal zbiorników wodnych. Kszyk wykazuje aktywność przez całą dobę.

Lęgi

Samiec i samica dobierają się w parę na czas rozrodu, który przypada na przełom kwietnia i maja. Samiec wyznacza granice terytorium zajmowanego przez parę, samica zaś wybiera konkretne miejsce, w którym zbuduje gniazdo. Składa w nim 4 jaja, które wysiaduje przez 20 dni. W tym czasie samiec dostarcza swojej partnerce pożywienia. Po wykluciu się piskląt, rodzice sprawują opiekę nad potomstwem przez 20 dni. Gdy młode osiągają wiek czterech tygodni, zazwyczaj są już w pełni zdolne do lotu.

Pokarm

Pożywienie kszyka stanowią ślimaki, dżdżownice oraz larwy owadów. Żywi się również pokarmem roślinnym – nasionami oraz owocami np. turzycy.
Bekas kszyk, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock Bekas kszyk, fot. Piotr Krzeslak/Shutterstock

Galeria zdjęć

Bekas kszyk, fot. Piotr Krzeslak/ShutterstockBekas kszyk, fot. selim kaya photography/Shutterstock
Bekas kszyk, fot. Michal Sarauer/ShutterstockBekas kszyk, fot. Dennis Jacobsen/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzina:Bekasowate
Rodzaj:Gallinago
Gatunek:Bekas kszyk
Zobacz także
Bagiennik biebrzański
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź