Biegus malutki (Calidris minuta)

Biegus malutki, źródło: Ihor Hvozdetskyi/Shutterstock
Biegus malutki to ptak wielkości wróbla. Do Polski bardzo rzadko przylatuje. Tworzy duże stada, nieraz mieszane. W locie na spiczastych skrzydłach widoczny wąski, biały pasek skrzydłowy. A na białym kuprze wąski ciemny pas.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Biegus niewielkich rozmiarów, o krępej budowie ciała. Tęczówka biegusa malutkiego oczna ciemna. Dziób krótki, prosty, ciemny. Jasne gardło. Szyja krótka. Nogi ciemne, średniej długości. Sterówki szare. Wierzch, głowa, boki piersi kreskowane. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny, samce są nieco intensywniej ubarwione od samic. Występuje wyraźny dymorfizm sezonowy. W okresie letnim wierzch, głowa pierś są rdzawo pomarańczowe. A spód ciała biały. Na wierzchu białe linie w kształcie litery „V”. W późniejszym okresie szata bardziej płowa. W zimie szata staje się o wiele jaśniejsza, barwy jasnoszarej. Na wierzchu pióra z ciemnym środkiem. Boki piersi szare. Spód pozostaje biały. Osobniki młodociane mają rozdwojoną, białą brew, na wierzchu białe linie w kształcie litery „V”.
Czy wiesz, że...U biegusa malutkiego, podobnie jak w przypadku krzywodziobego, wielkość populacji malutkiego zależy od "lat lemingowych", więcej biegusów ginie w latach mniejszej liczebności gryzoni.

Występowanie

Biegus malutki w czasie lęgów występuje na Półwyspie Skandynawskim za kołem podbiegunowym, nad Morzem Białym oraz w Azji od rzeki Peczory po rzekę Lenę. Ponadto Nową Ziemię i wyspy Nowosyberyjskie. Zimuje w basenie morza Śródziemnego, w południowo-zachodniej Azji oraz w prawie całej Afryce, z wyjątkiem pustyń i lasów tropikalnych.

Biotop

Latem biegus malutki zamieszkuje podmokłe, bezdrzewne lub częściowo zalesione obszary tundry. Zimuje blisko wybrzeży morskich i w pobliżu wód śródlądowych

Lęgi

Biegus malutki gnieździ się w zagłębieniu w ziemi, w pobliżu wody. Legi rozpoczyna w czerwcu. Samica składa średnio 4 zielonkawe, ciemno nakrapiane jaja. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi około 20-21 dni. Po dwóch tygodniach od wyklucia osobniki młode stają się lotne.

Pokarm

Biegus malutki żywi się głównie pokarmem zwierzęcym, w szczególności bezkręgowcami takimi jak owady, pierścienice, mięczaki, skorupiaki. Pokarm zbiera z powierzchni.
Biegus malutki, źródło: Ihor Hvozdetskyi/Shutterstock Biegus malutki, źródło: Ihor Hvozdetskyi/Shutterstock

Galeria zdjęć

Biegus malutki, źródło: Ihor Hvozdetskyi/ShutterstockBiegus malutki, źródło: Jesus Cobaleda/Shutterstock
Biegus malutki, źródło: Ihor Hvozdetskyi/ShutterstockBiegus malutki, fot. Dmitriy Drozd/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzina:Bekasowate
Rodzaj:Calidris
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź