HYALOPHORA CECROPIA. Owad. Zwierzę - hyalophora cecropia
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Motyle Pawicowate Hyalophora Hyalophora cecropia
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Hyalophora cecropia (Hyalophora cecropia)

Hyalophora cecropia
Spis treści
Wygląd

Dorosła ćma jest dość duża, rozpiętość jej skrzydeł sięga 15 cm. Jak u innych pawic, również tutaj kształty skrzydeł są mocno zaokrąglone. Ciało jest pokryte gęstymi włoskami i ma piękny, pomarańczowy kolor. Czułki (zwłaszcza samca) są pierzaste. Zewnętrzne krawędzie skrzydeł są jasnoszare, niemalże białe. Choć barwą podstawową jest szarość, to od nasad skrzydeł rozchodzi się też czerwień i pomarańcz, jakby próbowały uciec z żywo ubarwionego tułowia. Nasycenie różni się u poszczególnych osobników; u jednych jest to jedynie mgiełka, u innych czerwona jest znaczna część skrzydeł. Dodatkowo, na każdym skrzydle znajduje się biało-ruda, poprzeczna linia przecinająca je na dwie części.
Za ochronę służą im 4 białe plamy imitujące oczy. Zupełnie inaczej bronią się gąsienice. Całe ich ciało usiane jest barwnymi – niebieskimi, żółtymi lub czerwonymi – wypustkami, a na każdej z nich – kilka czarnych kolców. Ułożone są dość gęsto, tworząc kłujący pancerz wokół delikatnego ciała gąsienicy.
Kolor ciała zależny jest od stadium, najbardziej efektownie wygląda jednak po trzecim linieniu. Wtedy to, na bladożółtym tle, linia obrony jest perfekcyjnie wyeksponowana i robi największe wrażenie.

Występowanie

Znaleźć je można w Ameryce Północnej.

Pokarm

Gąsienice nie są wybredne, zjedzą liście klonu, jabłoni, wierzby, jesionu, wiązu, brzozy, topoli, gruszki, wiśni… i wiele innych, tak więc śmiało można nazwać je polifagami. W hodowli najlepiej się rozwijają na diecie z liści jabłoni.
Narządy gębowe owadów dorosłych są uwstecznione. Ćmy nie jedzą, lecz korzystają z zapasów które magazynowały jako gąsienice. Niestety, nie wystarczają one na długo; życie skupia się na przedłużeniu gatunku, wkrótce potem giną.

Rozród

Rozwój z przeobrażeniem zupełnym; życie ćmy możemy precyzyjnie podzielić na cztery różne stadia: jajo, larwa, poczwarka i owad dorosły. Dorosłe samice składają jaja w małych skupiskach, zwykle 2 do 6 na liściach rośliny pokarmowej. Z okrągłych, jasnobrązowych kuleczek wkrótce klują się gąsienice; inkubacja trwa tydzień do dwóch – w zależności od temperatury (w wyższej czas ten się skraca) i innych czynników środowiskowych.
Życie larwy to ciągłe pochłanianie liści. Początkowo żerują wspólnie, lecz pod koniec życia rozpraszają się i prowadzą samotniczy tryb życia. Cała ta energia inwestowana jest we wzrost i rozwój; z małej gąsieniczki zamienić się musi w giganta wielkości dłoni. Zjadane są także osłonki jaj oraz wylinki – stara skóra zawiera mnóstwo trudnych do zdobycia substancji, które posłużą do budowy nowego oskórka.
Na pytanie „jak wygląda larwa”, powinniśmy odpowiedzieć „a po którym linieniu?”. Są to prawdziwe kameleony, wraz z pancerzykiem potrafią diametralnie zmienić swą barwę. Zaraz po wykluciu są czarne. Ale, po pierwszym linieniu, żółte. Potem znów ciemnieją. A potem znów jasnożółte. Na końcu zaś – zielone. Gąsienice przechodzą cztery linienia.
Gdy już są gotowe do przeobrażenia, wybierają ciemne i osłonięte miejsce (czyli w rozumowaniu gąsienicy – miejsce bezpieczne). Zaszywają się w gąszczu roślin i zaczynają tworzyć wokół siebie mnóstwo jasnych niteczek. Wkrótce jest ich tak dużo, że tworzą kokon. To w nim gąsienica zamieni się w poczwarkę i w nim spędzi nadchodzącą zimę. Opuści go dopiero w połowie maja, jako dorosła ćma.
Rozmnażanie wygląda podobnie jak u innych pawicowatych. Samica nie jest chętna do latania; woli zwabić samca za pomocą silnych feromonów. Zaczyna je wydzielać pierwszej lub drugiej nocy po wyjściu z kokonu. Samiec, za pomocą pierzastych czułek, wykrywa je z odległości kilku km! Po kopulacji samica składa jaja, a cykl się zamyka.

4.6/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments