Łosoś szlachetny (Salmo salar)

Nazywany/a też: łosoś, łosoś atlantycki, łosoś europejski, łosoś pospolity

By Timothy Knepp, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons
Łosoś szlachetny występuje w północnej części Oceanu Atlantyckiego, u wybrzeży Grenlandii, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Występuje również w morzach europejskich, na przykład w Morzu Północnym, Bałtyckim oraz Białym. Jest to anadromiczna ryba, która większość życia spędza w morzu, zaś tarło odbywa w rzekach. Stąd, niektóre populacje z Bałtyku odbywają tarło w rzekach w północno-zachodniej części Polski. Trzeba jednak zaznaczyć, że łosoś szlachetny jest gatunkiem, któremu grozi wyginięcie, czemu próbuje się zapobiec poprzez programy ponownego wsiedlania łososia szlachetnego do jego naturalnego środowiska.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ciało łososia szlachetnego ma wrzecionowaty kształt. Jego głowa jest stosunkowo duża. Grzbiet łososia jest szaroniebieski, natomiast boki są bardziej srebrne i posiadają czarne plamki. U młodych osobników obserwuje się silne wycięcie płetwy ogonowej, które zanika u dorosłych. Łosoś szlachetny posiada także płetwę tłuszczową, która ma czerwony kolor. Gdy nadchodzi czas tarła, barwa ciała samców ciemnieje i staje się brunatno-zielona. Długość ciała tej anadromicznej ryby wynosi od 75 do 130 cm, a masa – do 25 kg.
Czy wiesz, że...Dorosły łosoś szlachetny przystępuje do tarła zwykle tylko raz w życiu. Wędrówka do miejsca rozrodu jest dosyć długa i męcząca, ryba traci wiele energii na jej przebycie. Zwykle kilka dni po tarle łososie kończą życie.

Biologia

Łosoś szlachetny przystępuje do rozrodu w okresie od października do lutego. Tarło odbywa się w czystych rzekach z wartkim nurtem i kamienistym dnem. Samica wyżłabia zagłębienie wśród kamieni w dnie rzeki, do którego składa kilkanaście tysięcy jaj. Gdy samiec zapłodni ikrę, zostaje ona przysypana żwirem przez samicę. Narybek wylęga się z jaj dopiero po 2 – 4 miesiącach. Młody łosoś żyje w rzece przez pierwsze 3 lata swojej młodości, a barwa jego ciała jest wtedy zielonkawa. Odżywia się larwami owadów wodnych i drobnymi skorupiakami. Następnie, po upływie trzech lat, udaje się on na wędrówkę do morza, gdzie intensywnie żeruje, pożerając inne ryby, a barwa jego ciała zmienia się z zielonej na srebrzystą, cechującą dorosłego osobnika. W morzu łosoś szlachetny osiąga dojrzałość płciową, gdy długość jego ciała przekroczy 60 cm. Po kilku latach życia i żerowania w środowisku słonowodnym, ryba ta udaje się z powrotem do rzeki w celu odbycia tarła. Łosoś szlachetny żyje zwykle do 6 lat.
By Timothy Knepp, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons By Timothy Knepp, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Timothy Knepp, U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Łososiowate
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź