MĄCZNIK MŁYNAREK. Owad. Zwierzę - mącznik młynarek
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Chrząszcze Czarnuchowate Tenebrio Mącznik młynarek
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor)

Mącznik młynarek, Tenebrio molitor, Mealworms
Spis treści

Chrząszcz, który zasmakował w płatkach typu musli. Z kolei w nim (a właściwie jego larwach) zasmakowały hodowane przez człowieka gady i wielkie tropikalne pająki. Stosowane są również jako przynęta na ryby. Odpowiednio przyrządzone nawet mogą być daniem dla człowieka. Mały chrząszczyk a tyle zastosowań…

Wygląd

Niewielki, maksymalnie 2,5 cm chrząszcz. Najczęściej barwą dominującą jest czerń, rzadziej ciemny brąz. Pierwsza para skrzydeł przekształcona w pokrywy. Osobniki hodowlane nie są zdolne do lotu. Płeć bardzo trudno rozróżnić na pierwszy rzut oka; dopiero po obserwacji goleni możemy stwierdzić, czy napotkany osobnik to samiec (są wtedy bardziej wygięte) czy samica.

Larwy są za to nieco większe, potrafią dorastać do 3 cm. Są barwy żółtawo-pomarańczowej, przy łączeniach segmentów ciemniejsze. Pokryte są stosunkowo twardym jak na larwy oskórkiem i wyposażone w bardzo silny aparat gębowy gryzący.

Występowanie

Tam gdzie ciemno, ciepło, wilgotno i mnóstwo rozkładającej się materii organicznej – jednym słowem pod zbutwiałymi kawałkami kory drzew liściastych. Ale jest to również gatunek synantropijny, a więc żyjący u boku człowieka, w tym przypadku bardziej pasowałoby określenie „kosztem” człowieka gdyż jest poważnym szkodnikiem np. w magazynach produktów zbożowych

Pokarm

W naturze odżywiają się szczątkami innych stworzeń bądź rozkładającymi się roślinami. Jednakże, jeśli mają okazję pochłaniają wszelkiego typu produkty zbożowe – płatki owsiane, musli, otręby.
Z otrębów na których żerują larwy zostają tylko przemielone na pył resztki wymieszane z wylinkami.
Żywić się mogą nawet mąką, lecz nie stosuje się jej w hodowli – przy odrobinie wilgoci bardzo łatwo się skleja i utrudnia larwom poruszanie się, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do ich śmierci.

Rozród

Rozwój z przeobrażeniem zupełnym.
Kopulacja jest dość krótka. Około 2 tygodnie później, zaczynają składać jaja – po kilka dziennie, które są przyklejane do podłoża. Łącznie, jedna samica może ich złożyć nawet 500! Larwy klują się po 3 tygodniach i mają zaledwie 2-3 mm. Przez około 10 miesięcy rosną do długości 3 cm, liniejąc w tym czasie około 15 razy. Oczywiście, im wyższa temperatura tym okres ten jest krótszy. Gdy są już odpowiednio duże, wychodzą na powierzchnię i przepoczwarzają się. Jest to stadium nieruchliwe i delikatne zarazem, dlatego często może paść ofiarą swoich współtowarzyszy. Przeobrażenie w warunkach pokojowych zajmuje ok. 2 tygodnie. Pod koniec pewne części ciała zaczynają ciemnieć, na początku oczy i głowa, potem również odnóża; a po kilku dniach wychodzi dorosły owad.
Przez pierwsze dni będzie brązowy i delikatny, gdyż pancerz jeszcze nie zdążył stwardnieć. Potem owady kopulują a cykl się zamyka.
Dorosłe mączniki żyją krótko, około 2 miesiące.

Hodowla

Hodowla mącznika młynarka należy do jednych z najprostszych. Raz założona, nie wymaga prawie żadnej ingerencji z naszej strony. Do plastikowego lub szklanego pojemnika należy wsypać grubą warstwę otrębów lub płatków owsianych. Owady nie latają, nie trzeba więc przykrywać pojemnika, dodatkowo zapobiegnie to zaparowywaniu. Jako źródło wody podajemy raz na tydzień kawałek jabłka lub innych owoców, warzyw itd.

4.9/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czy to jest czmacznik?

Mącznik młynarek nadaje się też świetnie jako karmówka dla różnego rodzaju jaszczurek i gadów. Obok karaczanów i świerszczy to jeden z najbardziej wydajnych rodzajów owadów. Tutaj są pokrótce są opisane różne owady karmowe https://gadyzbroda.pl/owady-karmowe-dla-agamy/
Sam kiedyś hodowałem mącznika i muszę przyznać, że rozmnaża się w porażającym tempie, aż moje gekony i agamy brodate nie wyrabiały z jedzeniem :D Ale z drugiej strony były spoko, bo wszelkie ogryzki i obierki po marchewce lądowały u nich, więc miałem domowy kompost :D