MORS. Ssak. Zwierzę - mors, koń morski
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Morsowate Odobenus Mors
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mors (Odobenus rosmarus)

Nazywana/y także: koń morski
Mors, Odobenus rosmarus, walrus
Spis treści

Wygląd

Długość ciała morsa sięga 350 cm, masa ciała samców może dochodzić nawet do 1650 kg, samic -do 1000 kg. Jest to zwierzę o niezgrabnym, wrzecionowatym ciele, dość dużej głowie, zredukowanym ogonie i kończynach przekształconych w płetwy, z których przednie są większe. Najbardziej charakterystyczną cechą w wyglądzie morsa są długie kły (osiągają długość 1 m) zwane ciosami, występujące zarówno u samców, jak i u samic. Ubarwienie może być od szarobrunatnego do cynamonowego. Tylko młode pokryte są futrem (rudym), u dorosłych  rosną pojedyncze włosy, a stare osobniki są zupełnie łyse.  Na górnej wardze morsa wyrastają liczne długie i sztywne włosy zatokowe stanowiące narząd dotyku.
 

Występowanie

Mors występuje wokół bieguna północnego. Spotkać go można w morzach: Czukockim, Beringa i Łaptiewa oraz w przybrzeżnych wodach północno -wschodniej Kanady i Grenlandii. Chociaż jego liczebność się zmniejszyła nie jest zagrożony wyginięciem. Jest to gatunek szeroko rozprzestrzeniony i liczny w niektórych częściach swego zasięgu.

Tryb życia

Mors jest zwierzęciem towarzyskim, żyje w dużych stadach mogących liczyć setki, a nawet tysiące osobników. Przez większość roku stada składają się wyłącznie z samic lub samców. Także młode i stare samce trzymają się w oddzielnych grupach. O hierarchii w stadzie decydują rozmiary ciała i długość ciosów. Mors najchętniej zamieszkuje płytkie przybrzeżne wody, nigdy nie wypływa na otwarte morze. Odpoczywa głównie na brzegach wysp i krach lodowych. Doskonale pływa osiągając prędkość 24 km na godzinę, nurkuje płytko i mało wytrwale. Po lądzie porusza się niezdarnie podciągając tylne kończyny pod tułów. Na lodzie podpiera się ciosami.
 

Odżywianie

Podstawowe pożywienie morsa stanowią małże, ślimaki i inne mięczaki. Oprócz nich zwierzę to zjada rozgwiazdy, kraby, krewetki, ryby. Pokarmu na dnie poszukuje używając zmysłu dotyku. Służy mu do tego pysk pokryty cienką, wrażliwą skórą i zaopatrzony w włosy zatokowe. Małże wydobywa ryjąc pyskiem w piachu i mule. Zdarza się, że poluje na młode foki.
 

Rozmnażanie i rozwój

Mors jest zwierzęciem poligamicznym. Samce gromadzą haremy składające się z licznych samic. Aby zaimponować samicom staczają między sobą walki. Kopulacja odbywa się w wodzie. Ciąża jest przedłużona i trwa 15 -16 miesięcy. Na wiosnę samica rodzi 1 młode na lądzie. Żywi się ono wyłącznie mlekiem matki przez pół roku. Młode pozostają pod troskliwą opieką matki do czasu, aż urodzi ona następnego potomka. Mors żyje 40 lat.

4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Durzo sie dowiedzialem

dużo się dowiedziałam

fajne