NASOSZNIK TRZĘŚ. Pajęczak. Zwierzę - nasosznik trzęś
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Szczękoczułkowce Pajęczaki Pająki Nasosznikowate Pholcus Nasosznik trzęś
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides)

Nasosznik trzęś z młodymi
Spis treści
Występowanie

Nasosznik trzęś jest gatunkiem kosmopolitycznym, występuje prawie wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Jest bardzo pospolity w Europie, w północnej i południowej Afryce, Południowo-wschodniej Azji, wschodniej Australii oraz w obu Amerykach.

Budowa

Nasosznik trzęś ma ciało prześwitujące, zbudowane z głowotułowia i odwłoka. Barwa ciała szaro żółtawa. W środkowej części głowotułowia znajduje się ciemna plama. Posiada 8 oczu. Głowotułów wyposażony jest w z 6 par odnóży, w tym cztery pary odnóży krocznych. Na końcu pazurów szczękoczułkowych występują gruczoły jadowe. Narządy kopulacyjne samców umiejscowione są na drugiej parze odnóży (nogogłaszczkach). Odwłok smukły, owalny. Na środku odwłoka znajduje się ciemny pas. W tylnej części odwłoka usytuowane są kądziołki przędne. Nogi bardzo długie (5-6 kronie dłuższe od ciała) i cienkie. Pierwsza para odnóży krocznych jest najdłuższa. Przez swój wygląd może być mylony z kosarzem. Samce są mniejsze od samic.

Biologia

Nasosznik trzęś jest silnie związany z człowiekiem. Spotykany jest w prawie każdym budynku wybudowanym przez człowieka. Zamieszkuje często używane pomieszczenia: łazienki, kuchnie, korytarze. Zamieszkuje także jaskinie. Gdy jest zaniepokojony potrząsa siecią. Występuje przez cały rok. Organizm rozdzielnopłciowy. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Po kopulacji samica może zjeść samca. Samica składa jaja do kokona, który nosi ze sobą. Z jaj po 2-3 tygodniach wylęga się 20-40 młodych. Dojrzałość płciową osiąga między 5 a 6 wylinką. W zimie przechodzi w stan spoczynku. Żyje do 3 lat, samce krócej od samic. Jest drapieżnikiem. Swoje ofiary łapie w utkaną sieć. Żywi się innymi pająkami (nawet najbardziej jadowitymi) oraz owadami. Jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mam nasosznika w łazience..polubiłam go, bo w sieci mnóstwo malutkich muszek, może nawet meszek:) Jest pożyteczny, jak większość pająków..

Czy to na pewno meszki a może jego młode? Haha

Tak, lubię go za łapanie kątników.

Jest to jedyny pająk którego się nie boję i toleruję w domu.

Jest to jedyny pająk wobec którego mam mieszane odczucia. Czasem wprawdzie złapie muchę, komara lub inne świństwo, najczęściej jednak jego ofiarą padają coraz rzadsze kątniki domowe. Dlatego gdy znajdę go w pobliżu kątnikowej pończochy – natychmiast eksmituje jak najdalej.