SUWAK MONGOLSKI. Ssak. Zwierzę - suwak mongolski, myszoskoczek mongolski
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Myszowate Suwak Suwak mongolski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Suwak mongolski (Meriones unguiculatus)

Nazywana/y także: gerbil mongolski, myszoskoczek mongolski, myszoskoczka mongolska
Suwak mongolski
Spis treści

Występowanie

Suwak mongolski występuje w Mongolii, północnych Chinach i części Rosji na północ od Mongolii.

Wygląd

Myszoskoczek mongolski ma oczy duże i ciemne. Uszy krótkie. Sierść krótka. Na głowie znajdują się długie wąsy czuciowe. Barwa ciała jasnobrązowa, przeplatana czarnymi włosami. Włosy u podstawy szare. Brzuch jest biały. Kończyny krótkie, z czarnymi pazurami. Ogon długi, pokryty sierścią.. Dymorfizm płciowy uwidacznia się w rozmiarach ciała. Samice są nieco mniejsze od samców. Osobniki hodowlane występują w licznych odmianach barwnych.

Tryb życia

Suwaki mongolskie zamieszkują półpustynie, stepy i inne obszary trawiaste na terenach otwartych i górskich dolinach. Żyją na terenach z glebą gliniastą lub piaszczystą. Unika gór. Obszary, na których występuje charakteryzują się trudnymi, ekstremalnymi warunkami: suma rocznych opadów jest bardzo niska, a temperatury w zimie spadają do – 40 stopni Celsjusza, a w lecie sięgają 50 stopni powyżej zera. Prowadzi dzienny tryb życia, zez szczytami przypadającymi o świcie i zmierzchu. Gatunek towarzyski, żyjący w grupach rodzinnych (liczących od 2 do 20 osobników). Buduje nory w miękkiej glebie, w pobliżu roślinności, do 60 cm poniżej poziomu gruntu. Nora posiada jedną bądź dwie komory ze zmagazynowaną żywnością. Gniazdo wyścielone jest roślinnością. Zwierzę terytorialne. Naturalnymi wrogami są ptaki drapieżne oraz węże. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Odżywianie

Suwak mongolski to roślinożerca, żywiący się zielonymi częściami roślin, owocami oraz nasionami.

Rozmnażanie i rozwój

Suwak mongolski to zwierzę przeważnie monogamiczne. W ciągu roku może przystępować trzy razy do rozrodu. Rozród odbywa się między lutym a październikiem. Ruja trwa 4-6 dni. Ciąża trwa od 19 do 30 dni. Samica rodzi od 1 do 12 (średnio 4-7) młodych. Młode rodzą się ślepe i nagie. Do miesiąca młode karmione są mlekiem. Dojrzałość płciową osiąga między drugim a trzecim miesiącem życia. W naturze żyje 3-4 lata, w niewoli do 6 lat.

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

64 jakto taki mały gryzoń przecież to pomyłka ale każdemu się zdarza

Dziękujemy :) Błąd został naprawiony.
Pozdrawiam
Joanna Szubierajska

Uwielbiam myszoskoczki i dziękuje za odpowiedzi !