ŚWINKA MORSKA. Ssak. Zwierzę - świnka morska, kawia domowa
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Marowate Cavia Świnka morska
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Świnka morska (Cavia porcellus)

Nazywana/y także: kawia domowa
Świnka morska, fot. Svetlanistaya/Shutterstock
Spis treści

Wygląd

Świnka morska, to średniej wielkości gryzoń. Jej dziko żyjąca forma ma stosunkowo dużą głowę oraz rudo-brązowe, błyszczące futerko, natomiast jeśli chodzi o formy hodowane, zróżnicowanie w długości i barwie sierści jest dosyć duże. Długość ciała świnki morskiej wynosi od 24 do 30 cm, masa ciała samca to niespełna 2 kg, podczas gdy masa ciała nieco lżejszej samicy wynosi do 1,2 kg.

Występowanie

Naturalne środowisko życia świnki morskiej to tereny Ameryki Południowej, głównie Peru i Chile. Zwierzę to zostało sprowadzone do Europy dosyć wcześnie, bo już pod koniec XVI wieku. Dzisiaj świnka morska jest gryzoniem doświadczalnym, hodowlanym, ale również i towarzyszącym.

Tryb życia

W swoim naturalnym środowisku, świnka morska żyje w niewielkich, rodzinnych grupach, jest zatem zwierzęciem społecznym. Dorosły samiec znakuje swoje terytorium i przepędza z niego inne samce. Dlatego też decydując się na trzymanie w klatce kilku świnek morskich, lepiej, by nie były to dwa samce, lecz na przykład jeden samiec i kilka samic. Jako podłoże do klatki najlepiej wybrać drewniane granulki – dobrze wchłaniają wilgoć, a zarazem posiadają mniej pyłu, niż na przykład drewniane wióry. Świnka morska potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, stąd wymiary jej klatki nie powinny być mniejsze, niż 80 x 50 x 45 cm. Klatka nie musi być bardzo wysoka, ponieważ ten gryzoń nie potrafi się wspinać.

Odżywianie

Naturalnym pokarmem, którego świnka morska potrzebuje najbardziej, są rośliny zielone – to one stanowią jej główne źródło pożywienia na wolności. Dlatego ważne jest, by dostarczać temu zwierzątku pokarmy roślinne, na przykład łąkowe zioła, a także siano, które wspomaga trawienie. Dobrym, naturalnym dodatkiem będą również gałązki owocowych drzew, dzięki którym zwierzę będzie miało możliwość starcia zbyt długiego uzębienia. Niezwykle istotnym jest, by dostarczać śwince morskiej dziennie ok. 20 mg witaminy C, bowiem jej niedobór może prowadzić do poważnych schorzeń i zaburzeń ruchu, np. paraliżu kończyn. Ciężarnym samicom oraz młodym, dojrzewającym świnkom należy podawać dziennie nawet do 40 mg witaminy C. Jej źródłem są na przykład pomarańcze, brokuły, owoce dzikiej róży i brukselka.

Rozmnażanie i rozwój

Świnka morska przystępuje do rozrodu po ukończeniu 7 miesiąca życia. Ciąża trwa około 70 dni, a w jednym miocie może przyjść na świat od 2 do 5 młodych. Młode rodzą się pokryte sierścią i od początku mają otwarte oczy. Przy matce powinny przebywać przynajmniej przez pierwszy miesiąc życia, bowiem wtedy karmi je ona swoim mlekiem. Nie należy więc kupować ani sprzedawać osobników, które nie ukończyły 5. tygodnia życia.

4.9/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

za dużo reklam

to prawda

nie jest to złe ale też niema wszystkiego co bym musiała zawierać moja diagnoza świnki morskiej mam nadzieje że poprawicie swoje błędy

pomogło mi to bardzo.mam z tego zadanie domowe

DOBRE

Fajne. Wielu rzeczy nauczyć się można.

bardzo dziękuje