TCHÓRZ ZWYCZAJNY. Ssak. Zwierzę - tchórz zwyczajny, tchórz europejski, tchórz pospolity
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Łasicowate Mustela Tchórz zwyczajny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Tchórz zwyczajny (Mustela putorius)

Nazywana/y także: tchórz europejski, tchórz pospolity
Tchórz zwyczajny, Mustela putorius, European Polecat
Spis treści

 

Wygląd

Długość ciała tchórza zwyczajnego mieści się w granicach 29 -45 cm, długość ogona 11- 17 cm, waga 0,5 -2,0 kg. Samce są dwa razy cięższe od samic. Tchórz ma budowę ciała charakterystyczną dla łasicowatych – wydłużony giętki tułów, krótkie kończyny, długą szyję i małą głowę. Pysk jest krótki, oczy małe, uszy szeroko rozstawione, niewielkie i zaokrąglone, ogon dość krótki, puszysty. Lśniąca sierść na grzbiecie i bokach ma zabarwienie ciemnobrunatne z prześwitującymi żółtymi włosami wełnistymi. Spód ciała, kończyny i ogon są czarne. Na głowie widać kontrastowe ubarwienie – na czarnobrunatnym tle białe plamy (boki głowy, koniec pyska i krawędzie uszu). Młode całe ciało mają białawe.
 

Występowanie

Tchórz zwyczajny zasiedla całą Europę za wyjątkiem Irlandii, północnej części Skandynawii i Półwyspu Bałkańskiego oraz fragment zachodniej Azji. Został także introdukowany w Nowej Zelandii. W Polsce jest pospolity w całym kraju.

Tryb życia

Tchórz zwyczajny jest gatunkiem synantropijnym, łatwo przystosowującym się różnych biotopów. Zamieszkuje tereny zalesione, rolnicze, zakrzewienia nadwodne, wsie, miasta różnej wielkości, tereny podmiejskie. Unika rozległych, gęstych lasów. Każdy osobnik ma po kilka kryjówek znajdujących się w spróchniałych drzewach, dziuplach, zakamarkach budynków, pod stertami kamieni, w norach borsuczych i lisich. Jest to zwierzę aktywne nocą, ale w przypadku głodu może polować także w dzień. Prowadzi samotny, osiadły tryb życia. Tchórz jest zwinny i szybki, z łatwością przeciska się przez wąskie otwory, dobrze pływa i nurkuje, w razie potrzeby potrafi wspinać się na drzewa i kopać nory. Nie zapada w sen zimowy.

Odżywianie

Podstawowym pokarmem tchórza zwyczajnego są drobne gryzonie, ale żywi się także królikami, młodymi zającami, ptakami (szczególnie gniazdującymi na ziemi) oraz ich jajami, żabami, rybami, jaszczurkami, wężami, czasami ślimakami i owadami. Niekiedy zakrada się do kurników. Nie gardzi padliną, zwłaszcza zimą.  W czasie zimowych łowów „nurkuje” pod śniegiem.

Rozmnażanie i rozwój

Okres godowy tchórza zwyczajnego ma miejsce w marcu i kwietniu. Ciąża trwa ok. 6 tygodni. Młode rodzą się w kulistym gnieździe zbudowanym przez samicę z suchych traw, sierści i skórek gryzoni. W miocie jest od 2 do 12 młodych, zwykle 4 -6. Otwierają one oczy w piątym tygodniu życia. Po ok. 2 miesiącach przestają ssać mleko i zaczynają towarzyszyć matce w polowaniach. Kiedy mają 5 -6 miesięcy osiągają rozmiary dorosłych osobników i w tym czasie usamodzielniają się. Dojrzewają płciowo pod koniec pierwszego roku życia. Na wolności żyją 5 -6 lat.

4.8/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jak się nazywa samica tchórza?

ja na przynętę włożyłem do klatki dwa zdechłe wróble ’ złapał się po 5 dniach . pozdrawim

ja walcze juz z tym dziadem trzy lata, zywołapka-nic, jajka nic, wabiki do klatki-nic, wszelkie trutki nic.. wchodzi pomiedzy sufity nie wiadomo jakim cudem a smrod taki, ze cale mieszkanie przesiąkneło tym !! co robic???

Z tego co czytam to powinnam byc wdzieczna psom,ze zagryzly tchorza,ale jak zobaczylam to cos niezywe to bylam wsciekla na nie,ale one pilnuja dzialki i lapia myszy i wszystko co osmieli sie tam biegac,z kotami zyja w zgodzie

Jedno zdjęcie z galerii to nie tchórz a jenot.

Po raz czwarty szukano nieszczelnosci w dachu. W jednym miejscu byla na nowo odgieta blacha,widoczne slady gryzienia i drapania i resztki siersci. Dzis wieczorem otworzymy okno dachowe,w nocy zamkniemy. Mam nadzieje,ze jeszcze nie ma mlodych. Najgorsze to dopuscic,zeby zdechl w pomieszczeniu. Zaszywa sie w niedostepnym miejscu i smierdzi niewyobrazalnie. Dziwi mnie jego upor.Sa rozpylone srodki odstraszajace,bez przerwy dzialaja 2 odstraszacze dzwiekowe a on nadal tylko tu chce mieszkac. W Ameryce tchorz i skunks sa traktowane tak samo-ten sam uporczywy smrod.Tez nie ma skutecznych sposobow na ich pozbycie sie. Strych nadaje sie do remontu,wymiana ocieplenia.

Mam tchorza na strychu.Walcze ze smrodem juz 3 miesiace.Zniszczone jest ocieplenie dachu. Zastosowalam wszelkie mozliwe sposoby.Wszystko na nic.Zignorowac sie nie da.Uszczelniono dach.Moze glodny wreszcie wyjdzie okienkiem,ktore mu otwieramy wieczorem.Po 3 godzinach zamykamy.Moze skusi sie na przynete w klatce samozamykajacej sie.Ultradzwieki nie skutkuja.Odstraszacze tez nie.W lepy i lapice jakims cudem nie wchodzi. Przywiozlam odchody norek i nic.Jestesmy zrezygniowani ta beznadziejna walka.Nikt nie zna sposobu na te zwierzeta. Cieszylabym sie z jakiejkolwiek rady.

Mi po dwóch miesiącach oczekiwania również dzisiaj się udało.

dziś złapałem takiego w „pułapkę żywołowną” (klatkę) w pobliżu kurnika. Pułapkę (wraz z przynętą zapachową) kupiłem na allegro.