Walabia Benetta (Protemnodon rufogrisea)

Nazywany/a też: kangur Bennetta

Charakterystyka

Wygląd


   Długość ciała walabii waha się w granicach 70 -90 cm, długość ogona 65 -75 cm, a waga sięga 20 kg. Jak u wszystkich kangurów widoczna jest duża dysproporcja między kończynami przednimi, a tylnymi. Te pierwsze są wyraźnie krótsze i słabsze, tylne natomiast silnie rozwinięte, zaopatrzone w długie stopy. Ogon, który stanowi podporę ciała, jest w widoczny sposób pogrubiony u nasady. Ciało pokrywa krótkie futro rudawe na głowie, grzbiecie i bokach, czerwonawe na karku i barkach, białawe na spodniej stronie ciała.


Występowanie


  Walabie Benetta występują na przybrzeżnych terenach południowo -wschodniej Australii oraz Tasmanii. Ich status określa się jako zagrożenie niższego ryzyka. W Wielkiej Brytanii żyje populacja utworzona z osobników zbiegłych z niewoli.


Czy wiesz, że...Hodowcy owiec i bydła zwykli uważać walabie Benetta za szkodniki. Dlatego też są one przez nich tępione. Inny powód, dla którego poluje się na te zwierzęta to ich atrakcyjne futro.

Tryb życia


   Ssak ten wykazuje aktywność nocą, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Resztę dnia przesypia w ukryciu. Tworzy stada, bądź żyje samotnie.

 

Odżywianie


  Walabia jest typowym roślinożercą. Zjada przede wszystkim liście i trawę.

Rozmnażanie i rozwój


   Samica rodzi zwykle 1, rzadziej 2 młodych. Noworodek wielkości kilku centymetrów zaraz po porodzie przedostaje się do torby lęgowej matki, w której spędza 8 miesięcy.
Walabia Benetta,Protemnodon rufogrisea,Red-necked Wallaby Fot. Benjamint444, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Walabia Benetta,Protemnodon rufogrisea,Red-necked Wallaby
Walabia Benetta,Protemnodon rufogrisea,Red-necked Wallaby

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kangurowate
Rodzaj:Macropus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy