Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego w Łodzi
Ekologia.pl Wydarzenia Akcje Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, organizowany jest przez Wytwornię Filmów Oświatowych w Łodzi.
Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, organizowany jest przez Wytwornię Filmów Oświatowych w Łodzi.

W poszukiwaniu alczyka, żubrów i tysiąca bocianów; o podróżach dalekich i tych całkiem bliskich. 46 filmów z 11 krajów powalczy o Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, organizowanego przez Wytwornię Filmów Oświatowych w Łodzi.

Festiwal odbywa się co dwa lata. W tym roku miłośnicy piękna przyrody uchwyconego okiem kamery i aparatu zjadą do Łodzi na pięć dni, od 17 do 21 czerwca. Będą pokazy, wystawy, koncerty oraz warsztaty mistrzowskie dla profesjonalistów.

− Najważniejszą częścią festiwalu jest oczywiście konkurs główny, w którym nagradzamy następców naszego patrona – mówi Katarzyna Madaj-Kozłowska, prezes Wytwórni Filmów Oświatowych, organizatora festiwalu. − Do tegorocznej edycji zgłoszono 88 filmów, wszystkie na bardzo wysokim poziomie artystycznym, więc komisja selekcyjna miała sporo pracy i twardy orzech do zgryzienia – opowiada Madaj-Kozłowska.

Ostatecznie komisja pod przewodnictwem Elżbiety Dreckiej-Wojtyczki wybrała 46 filmów krótko- i średniometrażowych, poświęconych problemom przyrody, ochrony środowiska i koegzystencji człowieka ze światem przyrody. Wśród nich najwięcej, bo 26,  autorstwa polskich filmowców, pozostałe twórców  między innymi z Niemiec, Francji, Chorwacji, Włoch, Norwegii, Belgii i Czech.  

Wszystkie filmy będą prezentowane od środy do piątku (17-19.06) w kinie ŁDK. W sobotę (20.06) poznamy laureatów, a najlepsze: nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można obejrzeć ponownie w czasie niedzielnych pokazów.

Tematyka konkursowych prac jest bardzo zróżnicowana. Filmowcy-przyrodnicy zabiorą publiczność w dalekie podróże w poszukiwaniu rzadkich gatunków zwierząt czy niezwykłych ekosystemów, ale też dużo bliżej: do Kozienieckiego Parku Krajobrazowego, zielonego serca Mazowsza, na wyprawę śladami eko-skarbów pomorskiej przyrody, do żubrów, zimorodka, alczyka i krainy tysiąca bocianów.

Propozycje konkursowe będą oceniane przez międzynarodowe jury, które wskaże zwycięzców. Ich nazwiska poznamy w sobotę, w czasie uroczystej gali zakończenia festiwalu w Łódzkim  Domu Kultury.

Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 roku. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z Wytwórnią Filmów Oświatowcy. Łódzki przegląd szybko stał się świętem polskiego filmu przyrodniczego. Co dwa lata twórcy i pasjonaci tej dziedziny spotykają się w Łodzi, żeby omówić aktualne dokonania branży i nagradzać najlepszych.

Oprócz pokazów – w konkursie głównym i jego młodzieżowym odpowiedniku – w programie imprezy tradycyjnie znajdą się pokazy specjalne,  wyprawy do nadwarciańskich zakątków, wystawy fotografii przyrodniczej, warsztaty czy konkursy dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Nie zabraknie wydarzeń poświęconych patronowi festiwalu. Włodzimierz Puchalski urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia inżynier agronomii, absolwent Politechniki Lwowskiej, wybrał karierę związaną z jego młodzieńczą pasją do fotografowania przyrody.  Po wojnie związał się z łódzką WFO. W czasie wieloletniej pracy twórczej zrealizował ponad 60 filmów, nagradzanych na całym świecie. Pionier „bezkrwawych łowów” zmarł w 1979 r. w czasie prac filmowych na Antarktydzie.

Festiwalowe projekcje i spotkania odbywać się będą m.in. w ŁDK, kinach: Charlie i Kinematograf, Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Organizatorami są: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie „Film-Przyroda-Kultura” i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.

4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments