„Cycling Recycling” najlepszą akcją edukacji ekologicznej w 2016 roku. Wywiad z Dominikiem Dobrowolskim

Start wyprawy Cycling Recycling we WrocławiuStart wyprawy Cycling Recycling we Wrocławiu

Ekologia.pl: Na wstępie gratulujemy wygranej w ogólnopolskim plebiscycie „Eko-Inspiracje” na najlepszą akcję edukacji ekologicznej w 2016 roku. Ekologia.pl trzymała kciuki za Twój projekt.



Dominik Dobrowolski. Dziękuję. Gratulacje należą się wszystkim zaangażowanym w akcję, a dokładnie w wyprawę pt. „Cycling Recycling”, począwszy od głównych partnerów, czyli Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku oraz moim lokalnym przyjaciołom i koordynatorom: Stowarzyszeniu „W Tonacji Serca” we Wrocławiu, firmie Melaco z Nowej Soli, Federacji Zielonych „Gaja” ze Szczecina, Anecie Kurzyńskiej i Urzędowi Miasta Słupska, PTTK w Olsztynie, Piotrkowi Drozdowiczowi i organizacji „Sieciówka” z Warszawy, w Krakowie nowohuckiej bibliotece i organizacji „Emaus”, w Cieszynie „OFCE” i w Ziębicach lokalnej Inicjatywie Obywatelskiej. Oczywiście dziękuję mediom i patronom, naturalnie Ekologii za (już od wielu lat), jak to mówisz, „trzymanie kciuków za moje akcje i wyprawy”. Dzięki!

Opowiedz, skąd pomysł, na czym akcja polegała, jakie przyniosła efekty?

Prochu nie wymyśliłem. Już w 2010 roku zrealizowałem pierwszą dużą akcję-wyprawę pt. „Cycling Recycling”. Kiedyś o tym pisałem na Waszych łamach. Okrążyłem wówczas cały Bałtyk na rowerze, spotykałem się z mieszkańcami nadbałtyckich państw, zachęcaliśmy wspólnie do troski o morze i walki z jego zaśmieceniem. To była, jak do tej pory, moja najdłuższa akcja edukacji ekologicznej - liczyła ok 6 tys. km. A w zeszłym roku, 1 sierpnia, ruszyłem, można powiedzieć, na polską edycję wyprawy „Cycling Recycling”. Wystartowałem we Wrocławiu na rowerze w podróż dookoła Polski. Podczas swojej edukacyjnej wyprawy odwiedziłem m.in. Nową Sól, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kołobrzeg, Słupsk, Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Warszawę, Sandomierz, Kraków, Bielsko-Białą, Cieszyn, Racibórz, Nysę i Ziębice. Na trasie dołączali się inni rowerzyści i rowerzystki i po 22 dniach podróży cały eko-peleton powrócił do stolicy Dolnego Śląska. Podczas wyprawy organizowane były akcje zbiórki elektroodpadów oraz spotkania z mediami i mieszkańcami, na których zagrzewałem do walki z zaśmieceniem, a także konkretnie promowałem segregację elektroodpadów. Zebraliśmy ponad 10 tys. kg elektrośmieci i blisko 100 tys. sztuk zużytych baterii. Od razu tłumaczę, elektrośmieci nie woziłem na rowerze, podczas każdej akcji zorganizowana była cała logistyka, kosze, pojemniki, ciężarówki. Wszystko, co zebraliśmy, trafiło do recyklingu. I o to właśnie chodziło.

Wyprawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem samorządów, mediów i mieszkańców

W akcjach wzięło udział ok. 10 tys. osób, a o jej celach, dzięki mediom, dowiedziało się minimum 2 mln Polek i Polaków. Na akcje przychodziły całe rodziny, dziennikarze, samorządowcy. W sumie o to właśnie chodzi, aby edukacja była powszechna i popularna, wówczas można liczyć na zmianę postaw (na te bardziej ekologiczne) i ich umacnianie.


Znając Ciebie, zapewne już planujesz kolejną wyprawę

DD: To mnie dobrze znasz. Już ostrzę wiosła i smaruję łańcuch. Zanim wskoczę na siodełko, najpierw jednak skorzystam z innego, ulubionego środka transportu, czyli kajaka. Planuję VII Recykling Rejs – czyli z Mazur do Warszawy. Wystartuję 5 czerwca w Węgorzewie, przepłynę Wielkie Jeziora Mazurskie, dalej pokajakuję Pisą, Narwią, Bugiem, wpłynę na Wisłę i zacumuję zapewne w Porcie Czerniakowskim w Warszawie - port docelowy ok. 20 czerwca. Jak zawsze po drodze mam w planie sprzątanie brzegów, wyławianie śmieci, „gonienie” śmieciarzy, tzn. tych, co śmiecą. Zapraszam do wspólnego wiosłowania, o wyprawie można już poczytać na www.recykling-rejs.pl. Dziękuję Fundacji PlasticsEurope Polska za wierne wspomaganie Recykling Rejsów już od siedmiu lat! Wyprawa jest otwarta i każdy wodniak (i nie tylko) może przyłączyć się do wspólnego wiosłowania, sprzątania i promowania recyklingu. Jak zawsze namawiam i zapraszam do spotkań np. w Giżycku, Mikołajkach, Piszu, Nowogrodzie, Ostrołęce , Pułtusku i oczywiście w Warszawie.  Finał wyprawy na Wiśle nie jest przypadkowy, w tym roku Królowa Polskich Rzek  ma swój oficjalny rok!

Po kajakowym rejsie, także w tym roku wybieram się na kolejną edycję wyprawy "Cycling Recycling". Tym razem eko-peleton przemierzy w sierpniu polskie wybrzeże Bałtyku, zachęcając turystów do troski o plaże i walkę z zaśmieceniem naszego morza. Startuję 31 lipca w Szczecinie, popedałuję do Świnoujścia, a później przez Kołobrzeg, Słupsk, Hel, Trójmiasto, Elbląg i zakończę cycling w Braniewie w okolicy 12 sierpnia. W wybranych nadmorskich miejscowościach będą prowadzone akcje zbiórki zużytych baterii oraz elektroodpadów. W planie także ekoquizy dla mieszkańców i turystów spędzających wakacje nad Bałtykiem. Organizowane będą także punkty informacji recyklingowej z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi. Na akcje zaproszone zostaną lokalne media, samorządy i organizacje społeczne. W tym roku „Cycling Recycling” także organizuję wspólnie z Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacją Odzysku, więc jestem pewien, że wszystko, co zbierzemy, trafi do recyklingu, a nie na wysypiska. Dzienniki wyprawy, zdjęcia będą zamieszczanie na mojej stronie www.cycling-recycling.eu .

Czego można Ci zatem życzyć?

DD: Najchętniej, abyśmy w Polsce osiągnęli poziom 100% recyklingu wszystkich odpadów (no niech będzie 99%), wówczas skupiłbym się wyłącznie na wiosłowaniu i rowerowaniu, ale tylko dla przyjemności, a 1% zostawiłbym dla innych :-).

Dziękuję za rozmowę


Dominik Dobrowolski – wrocławski ekolog i podróżnik - w ostatnich latach również na rowerze objechał Islandię, okrążył cały Bałtyk (6 tys. km), podróżował wzdłuż Pirenejów i Alp. Odwiedził& na rowerze, organizując ekologiczne akcje: Brukselę, Berlin, Kopenhagę, Paryż i Londyn. Dominik Dobrowolski realizuje od 7 lat projekt pt. "Recykling Rejs", w ramach którego przepłynął kajakiem w sumie polskimi i niemieckimi rzekami oraz wybrzeżem Bałyku ponad 5 tys. km, organizując akcje sprzątania brzegów. Szczegóły na www.recykling-rejs.pl . Ekolog zakładał centra recyklingu puszek aluminiowych, prowadził zielone szkoły m.in. pływając na Zawiszy Czarnym po Morzu Śródziemnym, organizował akcje Sprzątania Świata w Azji Środkowej, znany jest także z wielu innych projektów edukacyjnych, które organizuje na terenie całej Polski, np. akcji: Recykling daje owoce, EkoWalentynki, Kultura to Natura - czyli zamień odpady na kulturalne wypady, Kwiaty za elektrograty czy odbudowa dawnego sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku i tworzenie centrum edukacji ekologicznej „EkoWieża”. Więcej informacji o inicjatywach Dominika Dobrowolskiego na stronie www.cycling-recycling.eu.

Ocena (1.8) Oceń: