Czworonożni przyjaciele i ich problemy. Jak może pomóc zoopsycholog?

Antonina Kondrasiuk Antonina Kondrasiuk - zoopsycholog, wykładowca w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt i Wiedzy Praktycznej, członek Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów

Co zrobić gdy nasz domowy pupil sprawia nam kłopoty?  Do kogo możemy zwrócić się z prośbą o pomoc? O problemach czworonogów z zoopsychologiem Antoniną Kondrasiuk rozmawia Adriana Borkowska z Ekologia.pl.Zawód zoopsychologa jest stosunkowy nowy i jeszcze mało popularny w naszym kraju. Zatem kim jest zoopsycholog?

Zawód zoopsychologa w Polsce jest zawodem całkiem nowym – oficjalnie został wpisany na listę zawodów Ministerstwa Pracy dnia 1-go lipca 2007.

Kim jest zoopsycholog? To specjalista od relacji człowiek – zwierzę towarzyszące (pies lub kot). Zoopsycholog nie zajmuje się bezpośrednio zwierzęciem (co pozostaje domeną weterynarza lub tresera), ale relacjami pomiędzy nim a członkami rodziny w której zwierzę żyje i której część stanowi.

W obecnych czasach zwierzęta towarzyszące żyją z człowiekiem w bardzo silnych i bliskich związkach stając się członkami rodziny. Czasem jednak, pomimo że właściciel pragnie ich dobra, nie zawsze potrafi porozumieć się z pupilem w sposób zrozumiały dla zwierzęcia. Czasami brak znajomości zachowań właściwych dla danego gatunku lub zbyt wygórowane lub niespójne oczekiwania właściciela utrudniają zbudowanie więzi dającej radość obu stronom a nawet prowadzą do zaburzeń zachowania zwierzęcia. W takiej sytuacji potrzebna jest konsultacja zoopsychologa, który jest kimś w rodzaju mediatora potrafiącego przybliżyć właścicielowi przyczyny powstałej sytuacji i wskazać metodę jak można sobie z nimi poradzić.

Podstawowy zakres działalności zoopsychologa polega na:
  • pomocy w poprawieniu relacji miedzy właścicielem a zwierzęciem towarzyszącym;
  • terapii różnych zaburzeń zachowania (agresji, lęku przed samotnym zostawaniem w domu i innych lęków, depresji, brudzenia w domu, syndromu nadaktywności – nadpobudliwości i innych zachowań zwierzęcia będących dla właściciela problemem);
  • pomocy przy wyborze zwierzęcia przy zakupie/adopcji ze schroniska;
  • porad w zakresie prawidłowej socjalizacji i wychowaniu zwierząt domowych.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy