EUROPEJSKIE DNI MORZA. BAŁTYK. Czy Morze Bałtyckie jest czyste?

Jan Marcin Węsławski - kierownik Zakładu Ekologii Morza w Instytucie Oceanologii PAN, profesor oceanologii, fot. Joanna Legezynska Jan Marcin Węsławski - kierownik Zakładu Ekologii Morza w Instytucie Oceanologii PAN, profesor oceanologii, fot. Joanna Legezynska

20 maja obchodzimy Europejskie Dni Morza. O tym, jaka jest kondycja naszego rejonu morskiego i co jest największym zagrożeniem dla Bałtyku z  profesorem oceanologii, Janem Marcinem Węsławskim rozmawia Joanna Szubierajska z Ekologia.pl.Joanna Szubierajska: 20 maja obchodzimy Europejski Dzień Morza. Co jest tak wyjątkowego i cennego w naszym rejonie morskim?

Prof. Jan Marcin Węsławski: Południowy Bałtyk wyróżnia się czystymi, szerokimi plażami i niemal nie zniszczonym (nie zabudowanym) brzegiem morskim. Fauna i flora Bałtyku nie jest pod żadnym względem wyjątkowa (nie mamy własnych, endemicznych gatunków) to uboga zbieranina resztek po arktycznym morzu sprzed 9000 lat, słodkowodnej fauny lokalnej i gatunków przybyłych w wlewami z Morza Północnego w ostatnich stuleciach, z dodatkiem przybyszów z obszaru Morza Czarnego i Kaspijskiego. W Bałtyku radzą
Nasze morze to naturalny eksperymentalny zbiornik, w którym możemy testować hipotezy dotyczące funkcjonowania ekosystemów morskich.
sobie gatunki najbardziej oportunistyczne, wszędobylskie i odporne. Latem jest u nas za gorąco, zimą za zimno, a przez cały rok „za słodko” żeby delikatna morska fauna mogła się u nas zadomowić. To ubóstwo gatunkowe (około 500 gatunków u nas w porównaniu do około 5000 w Morzu Północnym i 20.000 w Śródziemnym) jest nadzwyczajnie ciekawe, ponieważ pozwala badać związki pomiędzy organizmami i środowiskiem w dającej się ogarnąć skali. Nasze morze to naturalny eksperymentalny zbiornik, w którym możemy testować hipotezy dotyczące funkcjonowania ekosystemów morskich.
Moim zdaniem
Czy Morze Bałtyckie jest zanieczyszczone?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy